Hvis man vælger at tage sin hund med til udlandet på ferie, er det vigtigt, at man har papirer og vaccinationer i orden. Hunden skal have et EU-pas samt være id-mærket, så oplysninger på hunden kan kædes sammen med passet. Id-mærkningen kan være en let læselig tatovering eller en mikrochip. Dog er reglerne ændret, således at alle hunde, der først bliver mærket efter 2. juli 2011, SKAL mærkes med mikrochip. I forhold til vaccinationer må man sætte sig ind i de(t) respektive ferieland(e)s gældende regler. Vacciner imod rabies Annette Junker Karpinski, der er dyrlæge ved Fødevarestyrelsen, udtaler til fpn.dk, at det er lykkedes at dæmpe sygdommen rabies i europa, og at man derfor skal være opmærksom på de skrappe regler på dette område. Det vil sige, at hunden skal være vaccineret mod rabies, hvis den skal med ud og rejse i udlandet. Her er det vigtig, at man er opmærksom på, at en mikrochipning skal ske før eller samtidig med, at hunden vaccineres mod rabies. Hvis hunden er vaccineret mod rabies, inden den er mikrochippet, regnes vaccinationen ikke for gyldig. Der udover skal rabiesvaccinationen være givet mindst 21 dage, inden man tager ud at rejse. Katastrofale følger Det kan få katastrofale følger, hvis hunden ikke er rabiesvaccineret, inden man tager den med ud at rejse. I yderste tilfælde risikerer man, at hunden aflives af de lokale myndigheder. Hvis en udenlandsk hund kommer til Danmark uden at opfylde kravene, bliver den enten sat i karantæne, returneret til det land, den kommer fra, eller aflivet. Der udover vanker også en bøde til hundens ejer. Annette Junker Karpinski mener, at man bør overveje det kraftigt, inden man vælger at tage hunden med ud og rejse til udlandet. Kilde: fpn.dk
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse