'K9 Biathlon for alle' er et forhindringsløb for både hunde og deres ejere. Konceptet er enkelt, hvis en
forhindring skal forceres, skal både hundeejer og den firbenede igennem – sammen.
Og interessen er stor. På få år er løbet vokset fra godt hundrede deltagere til nu at være et af Skandinaviens
største med 500 løbere og deres bedste pelsede venner i alle aldre.
I år er yngste tobenede deltager bare 3 år gammel og den ældste er 80. Dertil kommer selvfølgelig hunde i alle afskygninger, former og aldre.
Der kommer ikke blot selskab af hundeejere fra hele Danmark, men fra en række andre europæiske lande. Der
findes nemlig ikke mange af den slags forhindringsløb og deltagerne rejser gerne langt for at være med.
Således vil der være både estiske, hollandske, tyske og svenske kommandoer at høre rundt omkring på ruterne.
Vand, vovser og vilje
Hund og ejer skal sammen igennem en række forhindringer på den valgte rute.
Det betyder, at ingen er tørre, når de endelig passerer målstregen, men smilene lige så store som mudderplamagerne i pels og på træningstøj. Der er nemlig skruet helt op for underholdningen, når de to- og firbenede eksempelvis kravler under forhindringer, gennem store traktordæk eller glider ned af en stor glatte rampe for til sidst at ende i en vandgrav.
Det er øvelser, der kræver tillid, viljestyrke og masser af gåpåmod hund og ejer i mellem.
Til gengæld er der plads til både den store schæfer, den sporty labrador og den lille Cain terrier.
Gratis entre for publikum
'K9 Biathlon for alle' er også for dem, der ikke selv vil kaste sig ud i mudderet, men som bare ønsker en
sjov dag i selskab med hundeentusiaster fra hele landet.
Der er nemlig mulighed for at nyde god mad fra en af madvognene på pladsen eller besøge en af de mange stande med alt lige fra hundefoder til lækkert hundeudstyr og sportstøj fra løbets mange sponsorer.
- Den korte: 2-3 kilometer, der enten kan gennemføres gående eller løbende. Her kan ALLE deltage,
børn under 15 skal dog være i følgeskab med en voksen.
- Den mellem: 4-6 kilometer, der enten kan gennemføres gående eller løbende. For lettere
rutinerede løbere og deres hunde.
- Den lange: 8-10 kilometer er for de rutinerede løbere og deres firbenede følgesvende, for her er
der skruet op for forhindringernes sværhedsgrad. Kun for løbere over 15 år.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.
Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.
Flere end 378 løbere og hunde kommer denne weekend til at kaste sig ud i et fantastisk K9 Biathlon for alle løb på Vilhelmsborg i weekenden. Du kan stadig nå at tilmelde dig
Små to måneder før Lilleskov Slot ved Thyregod ved Give igen lægger have til K9 Biathlon for alle DM og Dacia Cup er der slået deltagerrekord.
Når der til pinse er K9 Biathlon under Arion Hundedage står der Virbac foran arrangementet, og det er der en ganske særlig grund til, fortæller marketingschef hos Virbac, Sarah Appel
Foreningen DIRTY PAWS, som er en Løbeklub for hund og ejer, inviterer til løb med hund den 24. februar i Tisvilde Hegn. Tag med og få en hyggelig og sjov tur med din hund.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
Hunden.dk mødte Nikolai Johansen og hans hund Dexter, da de var kommet i mål efter 3km K9 Biathlon på Rosenholm Slot. De havde begge fået lyst til mere
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet