Motorcyklister fandt et bur i vejkanten – den videre historie har rørt folk verden over

06-12-2016 15:01, af Kasper Larsson
Bret Winingar og sønnen Zach var ude og køre på motorcykel i Little Rock, USA, da de stødte på et mærkeligt bur i vejkanten

Som hundeejere, er der få ting der kan gøre os så rasende, som historier om mishandlede dyr. Heldigvis får mange af disse historier en lykkelig udgang. Det som en lille sejr mod dem, der begik vanrøgten – for så slog deres onde handlinger i hvert fald ikke rod denne gang. Far og søn Bret og Zach Winingar var ude at køre en tur på deres motorcykler, da de begge får øje på noget mærkeligt i vejkanten. Det viste sig at være et gammelt bur, der var blevet forladt. Hvad de ikke vidste var, at de to motorcyklister skulle komme til at redde et liv den dag. Det skriver Dagensnytt.com. For til deres store overraskelse og forfærdelse var der en hund i buret. Det stakkels dyr var underernæret og havde forsøgt at tygge hul i gennem plastikburets vægge, for at undgå den triste skæbne der ventede den. Far og søn tog straks teten, og skyndte sig at hente en bil og noget hundemad. Derefter tog de tilbage til stedet, hvor de havde fundet buret og den underernærede hund. Skønt det tog hunden noget overbevisning, fik de med hundemaden lokket hunden ind i bilen. Her navngav de hende Charlie Bravo. Og der skulle ikke gå lang tid, før hunden udviste sin taknemmelighed. Allerede på bilturen hjem viste det sig nemlig, at Charlie Bravo var en god og kærlig hund. Da de kom hjem, blev hun gjort ren og fik kløerne klippet, hvorefter de kørte hende direkte til dyrlægen. Dyrlægen slog fast, at Charlie Bravo blot var omkring otte måneder gammel. Hvor længe hun havde siddet i buret var uklart, men Bret tror, at hun kan have siddet der så længe som en måned, baseret på sårene, Charlie Bravo havde pådraget sig efter det ubehagelige ophold. Historien om den fortabte hund spredte sig hurtigt på Facebook, og snart begyndte familien at modtage donationer fra velmenende mennesker, som hjælp til dyrlægeregningen. Men snart fik de så mange penge doneret, at de havde mere end rigeligt til regningen. Derfor donerede de resten til andre hjælpeorganisationer. Bret havde ikke planer om at anskaffe sig en hund, og havde aldrig haft det, men Charlie Bravo gjorde valget let for ham; hun skulle beholdes. I dag har familien adopteret yderligere to hunde. Og hvad Charlie Bravo angår, så har hun glemt den traumatiske oplevelse, og er i dag en livsglad og legesyg hund.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Mirakelredning af storpuddel der sad fast i tre døgn

29-01-2025 09:29, af Cecilie Friis Amstrup

En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.

At få sagt ordentlig farvel

16-08-2020 10:58, af Hanne Bindslev Gregersen

I forbindelse med vores sorgtema i det nummer af Magasinet HUNDEN, der udkommer i morgen, modtog vi denne beretning fra Hanne Bindslev Gregersen om at sige farvel til sin hund. Artiklen kom ikke med i bladet, men I skal ikke snydes for den. Derfor kommer den her på hunden.dk

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Storm er i sit es, når han er på sporet

01-02-2025 08:48, af Cecilie Friis Amstrup

Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet