Mor: Min datter chikaneres for sin servicehund

14-02-2021 13:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I et opslag på Facebook fortæller Eva Andersen, hvordan hendes datter oplever at blive skældt ud, fordi hun har sin hund Kia med i butikker. Sagen er bare den, at Kia er hendes servicehund

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Ida har et udviklingshandicap. Derfor er det en stor hjælp for hende at kunne have sin servicehund Kia med sig, når hun er ude at handle. Faktisk er Kia grunden til, at I da overhovedet kan tage ud at handle.

Det er desværre ikke alle, der forstår, at Kia er en servicehund, selvom den går med en blå vest, hvorpå der står at den netop er en servicehund.

Faktisk bliver Ida ofte konfronteret med, at hun tillader sig at tage en hund med i en fødevarebutik. Nogle bliver flove og undskylder, når hun forklarer, hvorfor hun har hunden med sig. Andre stirrer bare surt på Kia og Ida, og så er der endda dem, der bare overfuser Ida med skældsord og det, der er værre.

Det beskriver Idas mor, Eva Andersen, i et facebookopslag, hvor hun fortæller om datterens problemer med at få accepteret sin brug af servicehunden.

— Som mor til Ida græder jeg indvendigt når hun overfaldes og udstilles på den måde, skriver hun blandt andet. ¨

Her på hunden.dk opfordrer vi alle til lige at trække vejret, når de møder en hund i en butik. Der er ofte en grund til, at et menneske har en hund med sig.

Og så sender vi en masse kærlighed til Ida og Kia og til alle servicehunde i Danmark, der gør et fantastisk arbejde for sårbare mennesker.

Læs også

Fra HUNDEN: En lille hund med et stort hjerte

17-06-2025 15:23, af Jo-Ann Flarup Nielsen

Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.

Servicehunde-branchen kulegraves af DR-programmet "Kontant"

20-02-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol. 

Besøgshunde gør også en forskel for plejepersonalet – ikke kun for de ældre

06-01-2023 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun blandt beboerne på landets plejecentre, at TrygFondens besøgshunde spreder glæde. Også plejepersonalet har stor gavn af besøgshundeordningen, fordi de er med til at give nærvær og skaber et samtalerum, der bliver en hjælp i plejepersonalets arbejde. På Kongebrocenteret i Christiansfeld oplever plejehjemslederen på nært hold, hvilken magisk indvirkning labradoren Sally har på alle

Servicehunde gør børn glade

25-02-2021 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny undersøgelse fra UBC Okanogan i Canada viser, at servicehunde ikke bare hjælper udfordrede børn, de kan også gøre børn gladere og mere veltilpasse. Undersøgelsen peger på, at skolebørn vil have godt af servicehunde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Hundevelfærdskonference 2025: Sammen for hundenes bedste

02-09-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

To af Danmarks førende eksperter i hundevelfærd taler på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Mikael Tranholm på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 19:00, af Karina Green Damsgaard

Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt