Servicehunde gør børn glade

25-02-2021 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny undersøgelse fra UBC Okanogan i Canada viser, at servicehunde ikke bare hjælper udfordrede børn, de kan også gøre børn gladere og mere veltilpasse. Undersøgelsen peger på, at skolebørn vil have godt af servicehunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Når vi taler om servicehunde, handler det ofte om børn eller voksne med udfordringer på den ene eller den anden måde. Men servicehunde kan også bruges af børn uden specielle udfordringer til at oparbejde sociale færdigheder, og børnene elsker det. Det er konklusionen på en undersøgelse fra UBC Okanogan i Canada. 

I undersøgelsen deltog 22 børn fra Okanogan drenge og pige klub, og målet var at lære dem nye sociale kompetencer med hjælp fra servicehunde. Det skriver Science Daily.

Undersøgelsen varede i seks uger, hvor børnene var sammen med hundene. Hver uge lærte børnene nye kompetencer som for eksempel at introducere sig for andre eller vejlede andre. Først øvede de sig alene med hver deres hund. Derefter afprøvede de deres nye kunnen på resten af gruppen og til slut skulle de udføre opgaverne på nogle universitetsstuderende. Her havde børnene deres hund og en hundehandler med sig. 

– Hundene skabte et ikke-truende miljø for børnene, og de oplevede en meget større tryghed i det, de skulle gøre, lyder det fra Nicole Harris, der stod for undersøgelsen. 

Gennem de seks uger samlede forskerne desuden data om børnene og deres trivsel, og det viste sig, at børnene var mere glade og meget engagerede i opgaverne. 

Til sidst interviewede Nicole Harris otte af børnene, som var i alderen fra fem til 11 år. De sagde alle, at det havde været en positiv og dejlig oplevelse, og de påpegede også, at de selv oplevede, at man opførte sig pænere end man gjorde i skolen. 

– Hunde kan reducere meget stress hos børn, ligesom de kan hjælpe med at booste børnenes selvtillid. Det var virkelig rørende at se, hvilken påvirkning hundene havde på børnene, siger Nicole Harris, der også ser store muligheder for brugen af hunde  som konsekvens af denne undersøgelse. 

– Det er blevet vigtigere for skoler i dag at lære børn om sociale kompetencer, og jeg tror, at denne undersøgelse kan være med til at udvikle programmer i eller efter skoletiden til udvikling af børns sociale kompetencer, siger hun. 

 

Læs også

Servicehunde-branchen kulegraves af DR-programmet "Kontant"

20-02-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol. 

Besøgshunde gør også en forskel for plejepersonalet – ikke kun for de ældre

06-01-2023 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun blandt beboerne på landets plejecentre, at TrygFondens besøgshunde spreder glæde. Også plejepersonalet har stor gavn af besøgshundeordningen, fordi de er med til at give nærvær og skaber et samtalerum, der bliver en hjælp i plejepersonalets arbejde. På Kongebrocenteret i Christiansfeld oplever plejehjemslederen på nært hold, hvilken magisk indvirkning labradoren Sally har på alle

Podcast: Mette Vahlun og servicehunden Agnes

08-09-2022 14:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tilbage i maj måned lagde Mette Vahlun et opslag på Facebook, hvor hun gjorde opmærksom på de problemer, der følger med at have en servicehund. Vi har talt med hende om problemerne, glæden og lysten til at oplyse 

Mor: Min datter chikaneres for sin servicehund

14-02-2021 13:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I et opslag på Facebook fortæller Eva Andersen, hvordan hendes datter oplever at blive skældt ud, fordi hun har sin hund Kia med i butikker. Sagen er bare den, at Kia er hendes servicehund

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Roskilde: Simone vandt juniorhandlerfinalen med ro og overblik

10-05-2025 20:09, af Cecilie Friis Amstrup

Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.

Roskilde: Simone løb igen med sejren i juniorhandlingfinalen

11-05-2025 18:15, af Cecilie Friis Amstrup

For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.

Nu er billederne fra Roskilde online

16-05-2025 08:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra forårsudstillingen i Roskilde kommet på hjemmesiden.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Roskilde: Ny stjerne i søndagens Store ring

11-05-2025 20:32, af Cecilie Friis Amstrup

Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Når snuderne redder dagen

18-05-2025 07:02, af Cecilie Friis Amstrup

Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.