Man plejer næsten at kunne stille sit ur efter nøjagtigheden på en dkk-udstilling. Men denne lørdag i Fredericia skulle det være en smule anderledes. Da juniorhandlingen skulle i gang klokken 14.30 blev konkurrencen udskudt fem minutter, ligesom der blev meldt om en dommerændring, da den oprindelige dommer ikke var færdig med at dømme i sin racering.
Der gik dog cirka 20 minutter, før konkurrencen kom i gang og på det tidspunkt, havde der været endnu et skift på dommerpladsen, og det endte med en ukrainsk dommer.
Hun skulle finde en vinder blandt de i alt 27 deltagende juniorhandlere.
Det endte med, at hun valgte Mathilde Bekker som vinder. Dermed må man sige, at Mathilde er kommet ind i lidt af en stime, idet hun vandt den første konkurrence i Herning i november måned og blev nummer fire på andendagen i Herning.
Nummer to blev Andreas Dalgaard Petersen
Nummer tre blev Asta Marie Ahm Hansen
Nummer fire blev Mathilda Pilgaard Skov
Vi siger stort tillykke til alle.
Hundeudstillingen i Roskilde er i fuld gang. De første vindere er allerede fundet og stemningen er helt i top på dyreskuepladsen
Med høj solskin over udstillingspladsen, blev søndagens juniorhandling afgjort på smukkeste vis
Endnu en spændende juniorhandlerkonkurrence
En stor familie. Sådan kan sammenholdet i tre telte ved Ring 25 bedst beskrives
Snart er det tid til årets første hundeudstilling, som finder sted i Fredericia 10-11. februar. DKK melder allerede nu om rigtig mange tilmeldinger. Derfor er det en god ide lige at repetere, hvordan en hundeudstilling foregår
Så er der billeder fra Bornholm på nettet. Du finder link i denne artikel
Årets første udstillingsdag er slut. Her får du et overblik over, hvem der har ekstra grund til at juble i aften
Hunde- og hestedommer, det er en sjældenhed, men Helle Juul Pedersen er en af dem, der dømmer i begge verdner
Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.
Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik
Hundeudstillingen i Roskilde er i fuld gang. De første vindere er allerede fundet og stemningen er helt i top på dyreskuepladsen