Hvilken hund synes du, er den smukkeste? Garanteret din egen! Så hvorfor ikke få papir på det? På DKK´s såkaldte dobbeltudstilling i Roskilde (dvs. én udstilling med alle 248 racer til bedømmelse om lørdagen og en ny med alle racer – nu bedømt af nye dommere – om søndagen) er det nemlig muligt at tage sin egen hund med og få dommerens ord for lige præcis hvor smuk, den egentlig er – også selv om den ikke er tilmeldt den officielle udstilling eller har en forgyldt stamtavle fuld af præmierede aner. Kom og vis din hund! Hundeejere, som ikke i forvejen er tilmeldt udstillingen i Roskilde, kan komme og få deres hund bedømt begge dage fra kl. 11 i Store Ring. Det er en uofficiel bedømmelse, og resultatet registreres ikke i Dansk Kennel Klub, men man får en god snak med dommeren og en skriftlig kritik med hjem. Alle tilladte racer og blandinger – med og uden stambog – bedømmes. Husk at medbringe hundens vaccinationspapirer. Det er gratis at deltage - forhåndstilmelding er ikke nødvendig. Planer om at købe hund? Har du ikke hund endnu, men går du med en hundeejer gemt i maven, er en international udstilling det perfekte forum. Man kan godt nok ikke købe hunde på en udstilling, men det er en optimal mulighed for at snuse lidt til de forskellige racer og få sig en snak med menneskene bag hundene. Dansk Kennel Klub er til rådighed med oplysninger om ”Før du køber hund”-kurser og vejledning om hundekøb samt en ”Barn & Hund”-stand, som giver gode råd om børns omgang med hunde. Alt det, din hund ikke kan leve uden! Centralt på udstillingen kan du finde et torv fuld af alle de ting, du slet ikke vidste, at din hund stod og manglede – eller forberede dig på den lille nys ankomst! Her er masser af handelsstande, der blandt andet sælger foder, tilbehør til hunde, trimmeborde, kurve, beklædning til de tobenede, brugskunst og mange andre hundeartikler. Se hundene danse! Lørdag den 4. maj får du desuden mulighed for at se hundene danse – kl. 09.00 starter konkurrencen i Heelwork to Music (lydigheds- og samarbejdsøvelser til musik, også kaldet Dog Dancing). Og har man selv øvet sig og sin hund i bare et minimum af lydighed, kan man ikke lade være med at tage hatten af for de umage pars evner på et ”dansegulv”... Så kom endelig og giv dem et klap med på vejen! Hvem er så den smukkeste? Der er tilmeldt flere end 6.000 hunde fordelt på 248 racer til de officielle bedømmelser, der foregår udendørs både lørdag og søndag fra kl. 09.00. Den store finale, hvor udstillingens bedste hund kåres – og vinder den såkaldte "Best in Show"-titel - løber af stabelen i Store Ring begge dage fra kl. 15.00. Adresse og entré Udstillingen afholdes på Roskilde Dyrskueplads, Darupvej, 4000 Roskilde. Entré begge dage er 60 kr. for voksne og 10 kr. for børn 6-12 år. Børn under 6 år har gratis entré. Entré for gæstehund, der ikke er tilmeldt udstillingen: 90 kr.
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.