Labrador har reddet krigsveterans liv

07-03-2017 10:51, af Kasper Larsson
To et halvt år i krig har givet Flemming Nielsen posttraumatisk stress – men han får hjælp af menneskets bedste ven
Copyright Ridehesten.com
Flemming Nielsen har fået hjælp til at tackle sit PTSD fra labradoren Dolly. (billedet er ikke af Dolly, men af en sort labrador). (Foto: Shutterstock)

Labradoren Dolly er 11 måneder, og er flyttet ind hos Flemming Nielsen. Hun er trænet til at kunne hjælpe ham med at få hverdagen til at hænge sammen. Det skriver dr.dk. Men Flemming er hverken blind eller fysisk handicappet. Han har været i krig i Bosnien, Afghanistan, Irak og Kosovo som sygepasser, hvor hans job var at tage sig af sårede soldater og civile. Den lange tid i krig har sat sig som dybe sår i Flemmings psyke, der i dag er førtidspensionist og lider af posttraumatisk stress syndrom. Angstanfald, mareridt og søvnløshed er hverdag. Som en af de første krigsveteraner i Danmark har han fået bevilliget en servicehund af kommunen. - Efter jeg har fået Dolly, har jeg fået det meget bedre. Jeg har stadig mine mareridt, men det giver noget tryghed, og jeg kan tillade mig at slappe af. Hvis jeg vågner om natten, ligger Dolly inden for en armslængde, så jeg kan røre hende og få ro på igen, fortæller han til DR. Hverdagens gøremål kan være overvældende for Flemming, der på grund af sin lidelse altid er på vagt efter fare og konstant vurderer trusselsniveauet. Det er her, Dolly kommer ind i billedet. Hun er trænet til at reagere på Flemmings signaler og trøster ham, hvis han har en dårlig dag. De imponerende dygtige hunde har også et heftigt prisskilt. En servicehund som Dolly koster 85.000 kr. men ifølge Thies Mathiasen fra Dansk Folkeparti er de det hele værd. – Vi mente, at det ville give manden noget at stå op til. Når man giver et dyr til et menneske i afmagt, så giver man dem samtidig noget at leve for igen, siger han. Flemming Nielsen selv er heller ikke i tvivl om Dollys indvirkning på hans liv. – Hun er det bedste hjælpemiddel, jeg kunne få, siger han til dr.dk.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Hundevelfærdskonference 2025: Sammen for hundenes bedste

02-09-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

To af Danmarks førende eksperter i hundevelfærd taler på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 13:00, af Karina Green Damsgaard

Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Mikael Tranholm på Hundevelfærdskonferencen

31-08-2025 19:00, af Karina Green Damsgaard

Når Dansk Kennel Klub den 2. september slår dørene op til årets Hundevelfærdskonference, bliver det med et stærkt hold af oplægsholdere. En af dem er Mikael Tranholm, dyrlæge og ph.d., som siden januar 2024 har været en del af DKK’s veterinære team

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt