Labradoren Dolly er 11 måneder, og er flyttet ind hos Flemming Nielsen. Hun er trænet til at kunne hjælpe ham med at få hverdagen til at hænge sammen. Det skriver dr.dk. Men Flemming er hverken blind eller fysisk handicappet. Han har været i krig i Bosnien, Afghanistan, Irak og Kosovo som sygepasser, hvor hans job var at tage sig af sårede soldater og civile. Den lange tid i krig har sat sig som dybe sår i Flemmings psyke, der i dag er førtidspensionist og lider af posttraumatisk stress syndrom. Angstanfald, mareridt og søvnløshed er hverdag. Som en af de første krigsveteraner i Danmark har han fået bevilliget en servicehund af kommunen. - Efter jeg har fået Dolly, har jeg fået det meget bedre. Jeg har stadig mine mareridt, men det giver noget tryghed, og jeg kan tillade mig at slappe af. Hvis jeg vågner om natten, ligger Dolly inden for en armslængde, så jeg kan røre hende og få ro på igen, fortæller han til DR. Hverdagens gøremål kan være overvældende for Flemming, der på grund af sin lidelse altid er på vagt efter fare og konstant vurderer trusselsniveauet. Det er her, Dolly kommer ind i billedet. Hun er trænet til at reagere på Flemmings signaler og trøster ham, hvis han har en dårlig dag. De imponerende dygtige hunde har også et heftigt prisskilt. En servicehund som Dolly koster 85.000 kr. men ifølge Thies Mathiasen fra Dansk Folkeparti er de det hele værd. – Vi mente, at det ville give manden noget at stå op til. Når man giver et dyr til et menneske i afmagt, så giver man dem samtidig noget at leve for igen, siger han. Flemming Nielsen selv er heller ikke i tvivl om Dollys indvirkning på hans liv. – Hun er det bedste hjælpemiddel, jeg kunne få, siger han til dr.dk.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.