Som I gættede er dette naturligvis en aprilsnar
Det er i den grad en underlig verden, vi lever i. Det er et nyt kinesisk projekt et ganske godt bevis på. Det er biologer fra Yúrén Jié Universitet i Jilinprovinsen, der har krydset en hund og en ko i håb om at skabe et klimavenligt dyr til landbruget.
Koen har i mange år været udskældt for at udlede store mængder metangas, hvilket har gjort dyret til en af de helt store klimasyndere.
Derfor har der også været stor fokus på at lave plantebaseret ”kød” som vi allerede kender fra supermarkederne. Forbrugerne har været rimelig villige til at tage plantefarsen til sig. Anderledes har det været på mælkefronten.
Her har forbrugerne længe kunnet købe både soya- og havrebaseret mælk, men denne vare har hovedsageligt haft tilhængere blandt veganere og enkelte kaffedrikkere. Derfor har denne mælk ikke sat det positive indtryk på klimaregnskabet, som man havde håbet.
Det skulle være grunden til, at de kinesiske forskere har valgt at lave den noget aparte krydsning.
– Gennem krydsningen af de to dyr har vi fået et landbrugsdyr, der producerer en mælk som flere mennesker vil kunne drikke, og så er dyret meget mere klimavenligt end koen, lyder det fra en af forskerne bag projektet.
Selve krydsningen er sket under kontrollerede forhold, hvor man har taget sæd fra en grand danois og insemineret det i koen. Koen har under hele drægtighedsperioden opholdt sig i en opvarmet stald med blid jazzmusik fra højttalerne under konstant overvågning.
Indtil videre har man ikke fundet et navn til det nye dyr, som man heller ikke helt ved, om tilhører ko eller hundefamilien.
Når tæven danner mælk kan hun udvikle en smertefuld mælkekirtelbetændelse – og det kan gøre det svært for hvalpene at få mælk nok
Søndag morgen, solen skinner, familien har sovet længe, og nu er det tid til brunch. Marmelade, nutella, smør, ost, juice – alt bliver hevet ud af køleskabet, og endelig bliver den frisklavet kaffe sat på bordet. Du tager en kop og hælder mælk i, og så kommer den velkendte hundesnude og stikker den ned i kaffen.
At kalde 12 graders varme for arktisk klima er måske lige at stramme den. Men forestil dig du er en mynde og stammer fra varmere himmelstrøg, så var det nok en passende metafor for vejret, da Myndeklubben afholdt deres oktober udstilling på et stadion i Århus - udendørs
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering