Kina takker ja til hjælp med at vaccinere hunde

03-02-2013 08:37, af Tine Luther
WSPA (World Society for the Protection of Animals) har tegnet en meget lovende aftale med China Animal Disease Control Center (CADC). Målet er at redde mindst en halv million hunde fra at blive slået ihjel.

Undersøgelser viser, at titusinder af hunde bliver slået ihjel hvert år i Kina, særlig i de sydlige og østlige regioner - uanset om hundene bærer på rabiesvirusset eller er raske. Folk frygter af gode grunde at blive smittet af den dødbringende sygdom, og myndighederne har indtil videre blot aflivet hundene. Men det er symptombehandling, for det er nemlig bevist, at rabies ikke kan udryddes ved at slå hunde ihjel. Skal sygdommen udryddes, så er det sygdommen, der skal angribes og det sker bedst med massevaccination. Det har WSPA bevist utallige gange med deres succesfulde vaccinationsprogrammer andre steder i verden. Med CADC som partnere har er der nu chance for virkelig at gøre en forskel i Kina og redde mange hunde fra en grufuld død. Først skal det bevises, at vaccinationen af hunde virker. Derfor vil WSPA i første omgang undersøge, hvor i landet, styrken ved metoden bedst kan vises. WSPA vælger et område, hvor en stor mængde hunde er blevet dræbt for at bekæmpe rabies. I det område skal der massevaccineres, men også indgås dialog med befolkningen for at forklare og vise fordelene ved metoden - for både mennesker og hunde. Den første fase af projektet er meget vigtig. Resultaterne af dette arbejde vil nemlig være grundlaget for den case, WSPA vil udarbejde og præsentere for den kinesiske regering. Målet er at få indført den humane metode i hele Kina. Se mere om WSPA via linket under billederne til højre.

Links

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?