Indog Elite Center udvider med spændende medarbejder

18-11-2020 09:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At undervise på en lydighedscamp i Frankrig kan medføre mange ting. For Miriam Søndergaard har det betydet, at hun nu udvider forretningen med endnu en medarbejder

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Erzebeth Bathory bliver fremover en del af Indog Elite Center i Viborg. Som det tydeligt fremgår af navnet, er hun ikke ret dansk. Faktisk kommer hun hele vejen fra Sydfrankrig, men har forelsket sig i vores lille land og i Indog Elite Center.

– Jeg mødte hende første gang på en lydighedscamp, som jeg underviste på. Her var hun oversætter, og jeg fortalte hende om de lydighedscamps, vi afholder i Viborg. Det betød, at hun kørte de 1800 kilometer til Viborg for at deltage i en af mine camps, fortæller Miriam Søndergaard.

Erzebeth faldt hurtigt for Danmark, og Miriam klikkede hurtigt med hende.

– Jeg mærkede hendes passion og store interesse for især ”de svære racer” og hunde med adfærdsproblemer, lyder det fra Miriam Søndergaard, som derfor lidt i sjov og lidt i alvor foreslog Erzebeth, at hun kunne flytte til Danmark.

– Yes I will do it, svarede hun med det samme, fortæller Miriam, og så var det aftalt.

Siden da har Erzebeth brugt et år på at forberede sig på at komme til Danmark. Hun har lært lidt dansk og taget uddannelser hos Absolute Dogs. Og i år var hun så igen med på lydighedscamp i Viborg.

– Denne gang var hun her tre uger, og vi kørte en del rundt for at kigge efter en lejlighed til hende. Det endte med, at vi fandt et hus med mulighed for Bed and Breakfast, siger Miriam Søndergaard.

Nu venter hun bare på, det bliver december, for så flytter Erzebeth Bathory til Danmark, og så skal de to kvinder bruge december på at sætte de tre B&B klar, så Erzebeth kan modtage Miriams gæster i januar.

– Hun har arbejdet mange år i levnedsmiddelindustrien, så hun har helt styr på at skulle lave mad til B&B gæsterne, fortæller Miriam.

Men den nye medarbejder skal dog ikke blot være B&B-vært. Hun skal også være instruktør hos Indog Elite Center, hvor hun kommer til at tilbyde holdundervisning i hverdagslydighed for hvalpe, unghunde, voksne og seniorer, ligesom hun også vil tilbyde adfærdsbehandlinger og 1:1 timer.

– Jeg har længe ønsket mig en instruktør, der kunne undervise familiehunde, så det her er bare helt perfekt, afslører Miriam Søndergaard.

Læs også

Miriams iværksætterdrøm om hundetelte fik nyt liv

11-02-2025 12:54, af Cecilie Friis Amstrup

Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.

Indog lancerer nyt og forbedret hundetelt

27-10-2023 12:56, af Anne Cecilie Sohl

Miriam fra Indog Elite Center har mange års erfaringer med træning og udstyr til hunde. Tilbage i maj måned fik hun en ide til forbedringer på de populære hundetelte, der bruges når vores hunde er med til konkurrencer eller på farten. 

Lydighedsvideo går amok

10-08-2021 09:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvem siger lydighed er kedeligt? Ny video fra Miriam Søndergaard er lige nu oppe på 125.000 visninger

Verdensstjerner kommer til Viborg

12-06-2019 09:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er du og din hund til nosework, så er det nok en god ide at drage til Indog Elite Center i Viborg til august

Marynas flugt fra Ukraine

30-06-2022 12:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Maryna Nemchenko var en af de to ukrainere, der deltog i VM i lydighed på Vilhelmsborg. Her er hendes oplevelser af den russiske invasion

Miriam på TV

07-04-2021 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvor går man hen, hvis man vide noget om hunde? Man går naturligvis til den tidligere verdensmester i lydighed. Det gjorde DK4 for en måned siden, og nu får Miriam snart debut på tv

(Gammel) kending Årets Hund i lydighed

12-11-2018 15:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom Miriam Søndergaard nu har vundet 13 gange med fire hunde, er det stadig specielt at vinde Årets Hund i lydighed

Turbosenioren Tiger

24-08-2019 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På trods af sine ti år er Tiger en af den slags hunde, man skal lige skal holde lidt ekstra øje med, da han arbejder i højt tempo

Roskildes mest lydige hunde

13-05-2018 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sportshjørnet kan man søndag opleve lydighed i klassisk og rally version. Her kan man opleve hunde, der kan for alvor lystrer hver en kommando fra deres ejer

Her er årets hunde i lydighed

25-09-2017 08:38, af Marie Helene Rigård Rohleder

På weekendens DKK internationale udstilling i Ballerup blev årets hunde i lydighed 2017 kåret efter et helt års spændende konkurrencer

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?