Hygiejneekspert: uhygiejnisk at lade hunden sove i din seng

21-03-2012 10:04, af Tine Luther
Hunden slæber f.eks. colibakterier med op i sengen. Her trives de fint – og du risikerer en omgang roskildesyge.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Hyggeligt er det at have hunden med under dynen, mener mange hundefolk. Men det er uhygiejnisk, fordi temperaturen under dynen og evt. sved fra os skaber ideelle vækstforhold for f.eks. colibakterier, som hunden har med sig op i sengen, siger Michael René, hygiejneekspert og forfatter af ”Håndbog i praktisk hjælp”. Man kommer typisk til at ligge tæt med hunden under dynen, og begge parter vender og drejer sig mange gange i løbet af natten, så man rigtig kan udveksle bakterierne. Får du f.eks. colibakterier eller visse jordbakterier på hænderne og derfra videre ind i munden, er smittefaren for roskildesyge stor. Er du rigtig uheldig, kan du også få forgiftning, som visse jordbakterier kan forårsage. Drop sengehyggen eller vask hunden Hygiejneekspertens råd lyder, at man enten lader være med at have hunden som sengekammeret, eller at man vasker dens understel, inden den får adgang til dynerne. Og så skal man skifte sengetøj ofte – mindst en gang om ugen. Det er også smart at lade hunden ligge på sit eget lagen i fodenden, så den ikke kommer i kontakt med dine hænder og din mund. Kilde: bt.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.