En håndværker slog alarm, da han sidste vinter så de skrækkelige forhold, den bornholmske kvindes hunde levede under, og politiets dyrevelfærdsgruppe rykkede ud med det samme. De fleste af hundene blev straks aflivet, men kvinden fik love at beholde to af dem, som hun nu har hos sig, der hvor hun er blevet genhuset. Sagen om de vanrøgtede hunde skulle i retten d. 17/1, men kvinden havde fået en lægeerklæring og kunne ikke møde op. Man afventer nu, at kvinden bliver i stand til at møde i retten. (Kilde: dr.dk) DKK hjælper vanrøgtede hunde Desværre er ovenstående sag om vanrøgtede hunde ikke enestående. Det sker, at hundeholdet vokser folk over hovedet på grund af depression, mistet arbejde, skilsmisse, tab af ægtefælle eller andet. Dansk Kennel Klub opfordrer til, at man straks melder om vanrøgt, hvis man får nys om det – i stedet for at vente på, at andre måske griber ind. Kun hvis myndighederne får oplyst, hvor det er galt, kan der gribes ind, og hundene kan reddes. Du kan læse om problematikken og om Dansk Kennel Klubs indsats i forhold til vanrøgtede hunde i februarudgaven af magasinet Hunden i artiklen ”Når det hele går i sort”.
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.