Det er vigtigt at have registreret sin hund korrekt i Dansk Hunderegister, så man som ejer kan findes i registeret. Desværre får alt for mange hundeejere ikke registreret og ejerskiftet deres hunde rigtigt. Derfor overgår Dansk Hunderegister nu til et nyt, digitalt system, så hundeejere nemt kan foretage ejerskifter online.
- Det er en stor hjælp, at ejerskifter nu kan gøres online. Det bliver meget lettere for ejerne at opdatere deres oplysninger, og det kommer hundene til gavn, når vi eksempelvis skal finde deres ejer, hvis de er løbet væk, siger Maria Rønde Jakobsen, der er internatsleder i Dyreværnet.
Det hele foregår automatisk
Det er hundeejerens ansvar at få hunden registreret i Dansk Hunderegister. Skifter hunden ejer, skal ejerskiftet også registreres i registret. Der er dog en stor del af hunde i Danmark, der ikke bliver korrekt ejerskiftet, selvom det er lovpligtigt.
Derfor vil Dansk Hunderegister gøre det nemmere for de danske hundeejere at foretage ejerskifter online på en ny og mere brugervenlig hjemmeside.
- Som en del af digitaliseringsprojektet er Dansk Hunderegister nu koblet op til CPR-registeret af hensyn til brugen af Nem-ID, og vi får derfor oplysninger om eksempelvis adresseændringer derfra. Fremover vil ændringer ske automatisk, så det eneste man som hundeejer eller besidder skal sørge for, er, at opdatere sit CPR-nummer, mail og telefonnummer i registeret, siger sekretariatschef hos Dansk Hunderegister Jan Rodtwitt.
Få registreringsattesten på din smartphone
Mail vil være den primære kommunikationsform. Dansk Hunderegister erstatter den hidtidige registreringsattest udsendt per post af en digital registreringsattest, der udsendes via e-mail og uploades digitalt på hundens stamkort. Det vil fortsat være muligt at printe og klippe ’det blå kort’ ud fra den digitale registreringsattest, men den vil ikke længere være i en lamineret udgave. »Som et alternativ til det blå kort findes der nu et link på hundens side, hvor du kan hente din hunds registreringsattest og lægge den på din smartphone – så du altid har din hunds oplysninger lige ved hånden,« siger Jan Rodtwitt.
Flere og flere hunde bliver indleveret hos Dyreværnet uden at være registreret i Dansk Hunderegister.
Omkring hver femte danske familie har en hund i husstanden, hvilket gør de firbenede væsener til danskernes foretrukne kæledyr. Ifølge opgørelser fra Dansk Hunderegister og Dansk Kennel Klub er det forsat labrador retrieveren, der topper listen som den mest populære hunderace i 2023, men der er også nye racer, der har sneget sig ind blandt favoritterne.
Som hundeejer er man vant til, at hunden skal registreres, men er du en af de mange hundeejere, der også har kat, skal den måske også snart registreres
Adfærdskonsulent i DKK Lise-Lotte Christensen så Kontant i går, og hun har en klar opfordring til alle
Nogle vil måske kalde det forbudsbornholm, men der er rigtig gode grunde til denne udstillings lidt skrappere regler
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.
Heldigvis er danske udstillinger populære hos internationale dommere. Derfor kan Dansk Kennel Klub tiltrække nogle fornemme af slagsen. En af dem er irske Paul Lawless
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?