En tur på stranden er dejlig adspredelse for familien og for hunden, som kan finde meget stimulering på stranden. Her kan hunden få oplevelser, den ikke er vant til i dagligdagen. Hundene kan på stranden få sand under poterne, vand i pelsen og vind i næsen. Der er derfor gode grunde til at tage hunden med til vandet, og fra i dag den 1. oktober, er der endnu en grund. Nu kan hunden nemlig få lov til at løbe løs ved stranden. Dermed kan hunden få flere sanseindtryk og stimuli, end hvis den skulle gå i snor, hvilket gør turen til en endnu bedre oplevelse for både dig og hunden. – Stranden giver gode bevægelsesmuligheder, hvor hunde får brugt både det fysiske og mentale. Vandet sætter musklerne i gang og hunden får brugt muskler, den ellers ikke bruger. Det er nye lugte, som stimulerer hundens vigtigste sans, samt nye lyde og sanseindtryk at gå på opdagelse i, fortæller Jens Jokumsen, projektleder ved Dyrenes Beskyttelse i en pressemeddelelse. Dyrenes Beskyttelse opfordrer dog til, at man har styr på sin hund, hvis man skal lade den løbe løs på stranden. En hund, der ikke kan kaldes ind, kan være til fare for sine omgivelser og genere dyrelivet, der findes på stranden og i de nærliggende naturområder. Hvorfor må hunde ikke løbe frit hele året? Ganske enkelt handler det om hensyn. Det er ikke alle, der er lige begejstrede for hunde, og det er også med risiko for strandens dyreliv, når hunden ikke er i snor. Dette er blandt årsagerne til, at det kun er i vinterhalvåret, at hunden må gå uden. Derfor skal hunde fra d. 1. april til 31. september igen føres i snor ved stranden og andre kyststrækninger. Det er af hensyn til de badende gæster og vilde fugles ynglepladser. Vær også opmærksom på, at bestemmelserne for hundens færden kan være forskellig fra kommune til kommune. Hold derfor øje med lokal skiltning i pågældende område. Kilde: Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet