Hundene fra Randerssagen har det allerede meget bedre

01-03-2017 12:22, af Kasper Larsson
Den store hundesag fra Randers, hvor 61 hunde blev fjernet gjorde enormt indtryk på mange danskere
Copyright Ridehesten.com
Det går allerede meget bedre for de mange hunde, der var impliceret i hundesagen fra Randers. (Foto: Youtube.com)

- Jeres støtte og gavmildhed har været fantastisk, og vi er helt overvældet. Vi har modtaget en række fine, sjove og dejlige donationer, og for det vil vi og hundene gerne sige tusind tak! Sådan skriver Dyrenes i en nyhed på deres hjemmeside. Sagen Den 8. februar fandt Dyrenes Beskyttelse sammen med Østjyllands Politi frem til en ejendom nær Randers, hvor 27 vanrøgtede hunde blev fundet. Sagen udviklede sig og førte til, at man kort efter fandt yderligere 34 hunde på en nærliggende ejendom – her fandt man ligeledes flere døde hunde i plastikposer. Sagen er blevet kaldt en af de værste hundesager i nye historie. På Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland arbejdes der nu på højtryk for, at hundene kan få en værdig tilværelse, men dyrlægerne har allerede været nødsaget til at aflive otte af hundene. Efter en vurdering af deres helbred stod det klart, at de aldrig ville komme sig over de sygdomme de havde fået i løbet af deres kummerlige tilværelse på adressen ved Randers. Hundene er i bedring Da hundene ankom til internatet i Nordjylland, var de meget præget af de kummerlige forhold de levede under, men allerede nu er de begyndt at få det bedre. De hunde der blev fundet d. 8. februar er så småt begyndt at lege, de er blevet mere spøgefulde, nysgerrige og opsøgende – og det er godt nyt for hundene. Er du interesseret i at hjælpe, kan du gøre det på Dyrenes Beskyttelses hjemmeside.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Polarhundenes Danmarksmesterskab

26-03-2026 14:15, af Anna Lessow

Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber. 

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Mulighed for MRI-scanning af Cavalier King Charles Spaniel i Jylland

28-03-2026 16:00, af Rikke Fast, Viborg Dyrehospital

Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse