Tag den, katteejere, kaninejere, fugleejere, fiskeejere, hesteejere og krybdyrsejere. Hunden er danskernes mest populære kæledyr, og det forstår vi hundemennesker så ganske nemt.
Epinion har netop lavet en ny undersøgelse for Dyrenes Beskyttelse, og selvfølgelig viser undersøgelsen, at hunden giver alle andre dyr baghjul - eller bagben.
Undersøgelsen viser, at 44 procent af de danske husstande har et eller flere husdyr. Ud af disse har 23 procent hund, mens 21 procent holder kat. Det skriver Dyrenes Beskyttelse på deres hjemmeside.
Familiedyrschefen hos Dyrenes Beskyttelse begrunder hundesejren med den stærke relation mellem hund og ejer.
– Ofte engagerer ejeren sig i en bred vifte af aktiviteter med deres dyr, og her er det særligt hunde, som kan være med til aktiviteterne. Relationen til hunden og i nogen grad katte, kan i flere sammenhænge betyde mindst lige så meget for ejeren, som et forhold til et andet menneske, siger Jens Jokumsen.
Dyr giver glæde
At næsten halvdelen af de danske hustande holder et eller flere kæledyr er ikke den store overraskelse. Undersøgelser viser nemlig, at de spreder glæde. Hele 85 procent af danskerne bliver generelt gladere af at tilbringe tid med deres kæledyr, da de både skaber tryghed, trøst og styrker sociale relationer. Dog skal man huske på, at der med ejerskab også følger et ansvar.
Hvis du planlægger at anskaffe et dyr, bør du sætte dig grundigt ind i dyrets behov og pasning. På den måde kan du nemlig bedst tage stilling til, om dyret er det rette for dig, og om du kan tilbyde de rigtige forhold for det enkelte dyr.
Kæledyr kræver både tid, opmærksomhed og aktivering, så dyret får opfyldt så mange af sine naturlige behov som muligt.
Skal du rejse til de varme lande her til vinter? Måske har du og dit kæledyr brug for en rabiesvaccine
Nye data fra Agria Dyreforsikring dokumenterer et markant følelsesmæssigt og kulturelt skifte i danskernes forhold til deres kæledyr. Alligevel sidestilles dyr fortsat med "ting" i dansk lovgivning – en juridisk virkelighed, der er ude af trit med befolkningens syn på dyr som sansende og uundværlige familiemedlemmer.
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Ny forskning viser, at det populære bone and raw food til hunde kan give store problemer for dyrene. Foderet kan nemlig indeholde e. colibakterier, listeria og salmonella. Det skriver Jyllands Posten.
Vi er vilde med hunde, der elsker selskab. Men hvilken hunderace er Danmarks absolut hotteste? Det kan Agria Dyreforsikring svare på. For hvert år i januar laver Danmarks største dyreforsikringsselskab en opgørelse over, hvilke hunderacer der var danskernes foretrukne i det forgangne år - se de 10 "Hot Dogs" herunder.
”Opfinderen” af labradoodle, der er en blanding mellem labrador og puddel, kommer med opsigtsvækkende advarsel om den populære blanding
Dogley.com har lavet en undersøgelse af danske hundenavne i 2019. her får du de 20 mest populære
Hunde, der hjælper børn til at blive bedre læsere, er blevet et populært fænomen og skal kunne bruges af langt flere fremover
En af de populære forhindringer i K9 Biathlon for alle er vandrutchebanen. Her er der også god mulighed for sjove billeder
Hunde er trofaste - det samme er deres ejere, når det nye firbenede familiemedlem skal navngives. Derfor er der kun få nye navne at finde på hitlisten over Danmarks mest populære hundenavne i 2024: Det er menneskenavne på to stavelser, der hitter, viser ny opgørelse.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?