Tag den, katteejere, kaninejere, fugleejere, fiskeejere, hesteejere og krybdyrsejere. Hunden er danskernes mest populære kæledyr, og det forstår vi hundemennesker så ganske nemt.
Epinion har netop lavet en ny undersøgelse for Dyrenes Beskyttelse, og selvfølgelig viser undersøgelsen, at hunden giver alle andre dyr baghjul - eller bagben.
Undersøgelsen viser, at 44 procent af de danske husstande har et eller flere husdyr. Ud af disse har 23 procent hund, mens 21 procent holder kat. Det skriver Dyrenes Beskyttelse på deres hjemmeside.
Familiedyrschefen hos Dyrenes Beskyttelse begrunder hundesejren med den stærke relation mellem hund og ejer.
– Ofte engagerer ejeren sig i en bred vifte af aktiviteter med deres dyr, og her er det særligt hunde, som kan være med til aktiviteterne. Relationen til hunden og i nogen grad katte, kan i flere sammenhænge betyde mindst lige så meget for ejeren, som et forhold til et andet menneske, siger Jens Jokumsen.
Dyr giver glæde
At næsten halvdelen af de danske hustande holder et eller flere kæledyr er ikke den store overraskelse. Undersøgelser viser nemlig, at de spreder glæde. Hele 85 procent af danskerne bliver generelt gladere af at tilbringe tid med deres kæledyr, da de både skaber tryghed, trøst og styrker sociale relationer. Dog skal man huske på, at der med ejerskab også følger et ansvar.
Hvis du planlægger at anskaffe et dyr, bør du sætte dig grundigt ind i dyrets behov og pasning. På den måde kan du nemlig bedst tage stilling til, om dyret er det rette for dig, og om du kan tilbyde de rigtige forhold for det enkelte dyr.
Kæledyr kræver både tid, opmærksomhed og aktivering, så dyret får opfyldt så mange af sine naturlige behov som muligt.
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Skal du rejse til de varme lande her til vinter? Måske har du og dit kæledyr brug for en rabiesvaccine
Nye data fra Agria Dyreforsikring dokumenterer et markant følelsesmæssigt og kulturelt skifte i danskernes forhold til deres kæledyr. Alligevel sidestilles dyr fortsat med "ting" i dansk lovgivning – en juridisk virkelighed, der er ude af trit med befolkningens syn på dyr som sansende og uundværlige familiemedlemmer.
De mest populære racer i USA er blevet offentliggjort og ikke overraskende ligger labradoren på førstepladsen
Som noget nyt lancerer vi nu en lille top 5 over de mest læste artikler i den sidste måned
Ventrikulær septaldefekt, populært kaldet ”hul i hjertet”, er en medfødt hjertelidelse, der kan føre at hunden med tiden udvikler et hjertesvigt
Da vi i går skrev om fordelene ved at sove med sin hund, var der ikke meget uenighed i kommentarfeltet. Det er kun dejligt at sove sammen med hunden. Det vidnede billederne i kommentarfeltet også om. Dem får I her
Som noget nyt i år har Agria lavet en liste over de mest populære hundenavne blandt de hunde, der tegnede forsikring i 2021, fordelt mellem hanhunde og tæver
Hunde er trofaste, men det er hundeejere også, når kæledyret skal have et navn. Derfor er der også kun blevet plads til to nye navne på listerne over Danmarks mest populære hundenavne i 2022
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund