Hundefitness handler ikke om, at hunden skal løfte tunge vægte, mens den savlende kigger sig selv i spejlet. Men det handler faktisk om at træne hundens små muskelgrupper og øge hundens sundhed og kropsbevidsthed.
– På vores fitnessbane kan vi træne bestemte muskelgrupper, og det er virkelig godt for alle hunde, der ofte er vant til at bruge de større muskelgrupper, når de arbejder. Det kan for eksempel være agilityhunde, lyder det fra Zara Zachariasen og fortsætter:
– Når man træner hundefitness opnår hundene også en større kropsbevidsthed, og det kan man i den grad bruge i alt fra lydighed til HTM.
Hun går rundt og giver gode råd til folk, der kommer forbi banen med deres hunde. Et af de råd, der oftest flyver gennem luften er, at man skal huske at belønne hunden rigeligt, så træningen bliver sjov for den.
Vilhelmsborgs hundefitnessbane står fremme hele tiden, og man kan sagtens få lov at prøve den, hvis man booker tid.
Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu
Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere
Der er godt gang i aktiviteterne på Vilhelmsborg. Det hele er pakket ind i god stemning og overskud
Så er det blevet tid til årets sidste store udstillingsdag, og vanen tro er det en dag med masser af fest
…vandt den imponerende bullmastiff Ali Honey Dynasty titlen som udstillingens bedste hund. Den fantastiske hund imponerede dommerne med sin fysik, sin udstråling og sit dejlige temperament.
Der er konstateret smitte hos flere deltagere på udstillingen i Herning. Derfor opfordres alle, der var på udstillingen til at lade sig teste
Traditionen tro blev årets politihund præsenteret og hædret på DKK’s udstilling i Herning
Borgerforslag om forbud mod salg, distribution og køb af nikotinposer/snus møder stor opbakning fra hundeejere, dyrevelfærdsorganisationer og politiske ordførere i kampen for dyrenes sikkerhed.
Dogley og Dansk Kennel Klub afholder et fagligt kursus for hundepassere med undervisning af en af Danmarks dygtigste instruktører. Kurset vil forberede dig på mange af de situationer, der kan opstå, når du passer fremmede hunde og dermed ruste dig bedre til ansvaret som hundepasser
Kreds 1 i DKK inviterer til dyrlægeaften om demens hos hunde d. 29 november i Rødovre med besøg af dyrlæge og forsker fra universitetshospitalet for familiedyr
Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet