Hundefitness for hundens sundhed

29-08-2021 18:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ved Hund i Fokus kunne hundene prøve hundefitness. Noget som man altid kan prøve på Vilhelmsborg

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Hundefitness handler ikke om, at hunden skal løfte tunge vægte, mens den savlende kigger sig selv i spejlet. Men det handler faktisk om at træne hundens små muskelgrupper og øge hundens sundhed og kropsbevidsthed. 

– På vores fitnessbane kan vi træne bestemte muskelgrupper, og det er virkelig godt for alle hunde, der ofte er vant til at bruge de større muskelgrupper, når de arbejder. Det kan for eksempel være agilityhunde, lyder det fra Zara Zachariasen og fortsætter:

– Når man træner hundefitness opnår hundene også en større kropsbevidsthed, og det kan man i den grad bruge i alt fra lydighed til HTM. 

Hun går rundt og giver gode råd til folk, der kommer forbi banen med deres hunde. Et af de råd, der oftest flyver gennem luften er, at man skal huske at belønne hunden rigeligt, så træningen bliver sjov for den. 

Vilhelmsborgs hundefitnessbane står fremme hele tiden, og man kan sagtens få lov at prøve den, hvis man booker tid. 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs også

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

Søde børn, unge og hunde ved Hund i Fokus

27-08-2023 12:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu

De nye Danmarksmestre i Rally

27-08-2023 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere

Her er årsvinderne

14-11-2021 18:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er udstillingssæsonen slut, og årsvinderne er blevet fejret. Her får du et overblik og en lille kommentar fra alle vinderne

Vejen: Strålende start på DKK’s store udstillingsweekend

20-06-2025 11:26, af Cecilie Friis Amstrup

Solskin, blå himmel og kølig brise rammer Vejen Idrætscenter – en frisk kontrast til sidste års regnvejr

HUND I FOKUS: Skandinaviens største K9 Biathlon skudt i gang

03-09-2022 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er godt gang i hundeaktiviteterne på Vilhelmsborg, der i denne weekend byder ind til Hund i Fokus. Et af de store trækplastre er lørdagens enorme K9 Biathlon for alle

Se billederne: Her er deltagerne i NM i juniorhandling

13-11-2021 09:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nordisk Mesterskab i juniorhandling er godt i gang i Store Ring. Her kan du se deltagerne

BLOG: Løb med hunden? - er det mon noget for os?

10-02-2023 16:52, af Karoline Sidelmann Brinch

I går holdt jeg, Tails by Ragno og DKK webinar om canicross. Her fik jeg lov at svare på en masse spændende spørgsmål om min store passion 

HUNDEN er på vej

15-02-2021 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne uge udkommer årets første nummer af HUNDEN. Efter mange klager er det igen Post Nord, der leverer bladet

Tilmeld dig Dansk Kennel Klubs julekalender

29-11-2014 14:38, af Tine Luther
I december er det atter julekalendertid - og således også på dkk.dk

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.