Hunde sporer afføring i vand

11-10-2015 10:39, af Tine Luther
Hunde kan trænes til at spore menneskelige ekskrementer i vand. Utætheder, som det tager mennesker og vores teknologi måneder at spore, kan hunde finde lynhurtigt. Myndighederne kan spare tusindvis af kroner ved at bruge sådan en specialtrænet sporhund.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

St. Johns, Michigan: Det kan godt være, det lyder mindre glamorøst, at ens sporhund kan spore ekskrementer, end bomber eller narkotika i en lufthavn. Men Crush og syv andre hunde er værdifulde detektiver for de myndigheder, som tager vare på den offentlige sundhed og miljøet. "Det er ligesom at træne andre sporhunde. Det er bare en anden lugt." Karen og Scott Reynolds er begge hundetrænere, og Scott arbejdede tidligere som videnskabsmand inden for miljøområdet. Han fik ofte den kedsommelige og tidskrævende opgave at teste vand for colibakterier fra menneskeligt afføring. Colibakterier kan folk alvorligt syge. Det var Scotts chef, der fik idéen med at træne en hund til at opsnuse menneskelige ekskrementer i vand, siger Karen Reynolds. Mennesker kan bruge flere måneder på at finde kilden til forureningen, men sporhundene kan komme meget tæt på kilden på bare én dag. Santa Barbara i Californien havde alvorlige problemer med colibakterier i vand og kunne ikke lokalisere kilden. Hed hjælp af et miljøtilskud og to af de Reynolds’ hunde blev problemet løst. Hundene arbejdede sig fra kloakdæksel til kloakdæksel på et indkøbscenters parkeringsplads. I løbet af et par timer ramte de plet og afslørede en brudt kloakledning ved siden af en regnvandsledning, der også var revnet, siger Karen Reynolds. Karen og Scott Reynolds har siden 2009 haft deres egen virksomhed, Environmental Canine Services, med denne slags sporhunde, og så vidt de ved, er de de eneste i verden, der gør det. De har seks teams med arbejdshunde, og to hunde, der er under oplæring. Træningen tager ca. et år. "Hundene elsker det – for dem er det som at løse en gåde," sagde træneren Aryn Hervel. Se video om de specielle sporhunde via linket under billedet til højre. Kilde: www.freep.com /Lotte Nygaard

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?