Det har vist sig, at ældre hunde med demenssymptomer udviser mange lighedspunkter med Alzheimers sygdom hos mennesker. Hos hunden taler man i dag om ”Canine Cognitive Dysfunction” (CCD). For hunde med CCD kan symptomerne få så store konsekvenser for dyrets livskvalitet og/eller familiens daglige rutiner, at familien vælger at lade hunden aflive. Forud for dette har der ofte været en længere periode med svære overvejelser for ejeren. Det er vanskeligt at træffe valget om at sige farvel til et dyr, som har været i familien i mange år, når årsagen ikke er akut, livstruende sygdom. Vigtigt med mere viden For at dyrlæger skal få bedre muligheder for at diagnosticere og forebygge demens samt vejlede ejere bedst muligt, er det vigtigt, at vi lærer mere om mekanismerne bag denne lidelse. Derfor har neurologigruppen på Universitetshospitalet for Familiedyr iværksat et forskningsprojekt omkring karakterisering af denne sygdom. Har du en hund med demenssymptomer? Til projektet søges hunde over 8 år med mistanke om CCD. Har du har en hund, der udviser et eller flere symptomer på demens, er du meget velkommen til at kontakte undertegnede dyrlæge. Hvis din hund vurderes som egnet til at indgå i projektet, vil du og din hund blive inviteret til en konsultation på Universitetshospitalet for Familiedyr (beliggende på Frederiksberg i København). Her vil du sammen med dyrlægen skulle gennemgå nogle spørgeskemaer, og derefter vil din hund få en grundig klinisk undersøgelse samt få taget blod- og eventuelt urinprøve. Alle undersøgelser er gratis for dig. Hvis det viser sig, at din hund lider af demens, vil du modtage vejledning i forhold til den videre behandling af hunden. Kontaktoplysninger: Dyrlæge Trine Schütt Universitetshospitalet for Familiedyr Dyrlægevej 16 1870 Frederiksberg C Tlf. 35 33 29 14 trs@sund.ku.dk (se link under billedet til højre)
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.