Det har vist sig, at ældre hunde med demenssymptomer udviser mange lighedspunkter med Alzheimers sygdom hos mennesker. Hos hunden taler man i dag om ”Canine Cognitive Dysfunction” (CCD). For hunde med CCD kan symptomerne få så store konsekvenser for dyrets livskvalitet og/eller familiens daglige rutiner, at familien vælger at lade hunden aflive. Forud for dette har der ofte været en længere periode med svære overvejelser for ejeren. Det er vanskeligt at træffe valget om at sige farvel til et dyr, som har været i familien i mange år, når årsagen ikke er akut, livstruende sygdom. Vigtigt med mere viden For at dyrlæger skal få bedre muligheder for at diagnosticere og forebygge demens samt vejlede ejere bedst muligt, er det vigtigt, at vi lærer mere om mekanismerne bag denne lidelse. Derfor har neurologigruppen på Universitetshospitalet for Familiedyr iværksat et forskningsprojekt omkring karakterisering af denne sygdom. Har du en hund med demenssymptomer? Til projektet søges hunde over 8 år med mistanke om CCD. Har du har en hund, der udviser et eller flere symptomer på demens, er du meget velkommen til at kontakte undertegnede dyrlæge. Hvis din hund vurderes som egnet til at indgå i projektet, vil du og din hund blive inviteret til en konsultation på Universitetshospitalet for Familiedyr (beliggende på Frederiksberg i København). Her vil du sammen med dyrlægen skulle gennemgå nogle spørgeskemaer, og derefter vil din hund få en grundig klinisk undersøgelse samt få taget blod- og eventuelt urinprøve. Alle undersøgelser er gratis for dig. Hvis det viser sig, at din hund lider af demens, vil du modtage vejledning i forhold til den videre behandling af hunden. Kontaktoplysninger: Dyrlæge Trine Schütt Universitetshospitalet for Familiedyr Dyrlægevej 16 1870 Frederiksberg C Tlf. 35 33 29 14 trs@sund.ku.dk (se link under billedet til højre)
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.