Skal du have hunden med på ferie eller til konkurrence i udlandet? Når du har destinationen på plads, kan det godt betale sig at tjekke priserne hos forskellige luftfartselskaber. Svenske Skyscanner har oplistet, hvad en række forskellige flyselskaber takserer hundebilletter (one way) til. Priserne afhænger af, hvor langt og til hvilken destination hunden skal rejse. SAS Hos SAS rejser fører-, service- og redningshunde gratis. Hunde, der rejser i kabinen, koster mellem 350 og 875 kr., afhængigt af destinationen. For hunde, der rejser i lastrummet, er prisen mellem 350 og 1300 kr. Norwegian Hos Norwegian rejser fører-, service- og redningshunde gratis. Hunde, der rejser i kabinen, koster mellem 229 og 349 kr., afhængigt af destinationen. For hunde, der rejser i lastrummet, er prisen mellem 349 kr og 499 kr. Ryanair Kun førerhunde må rejse med Ryanair. Lufthansa Fører- og andre servicehunde rejser gratis med Lufthansa. Hunde på max. otte kilo må medtages i kabinen for mellem 35 EUR og 70 EUR. Billetter til lastrummet ligger på 70 EUR – 300 EUR. Finnair Fører- og andre servicehunde rejser gratis med Lufthansa. For hunde, der medbringes i kabinen, er prisen mellem 40 og 75 USD. For hunde, der rejser i lastrummet, er prisen mellem 75 og 300 USD. Hunde kan også rejse som cargo med Finnair Cargo. EasyJet Kun fører- og servicehunde må rejse med EasyJet. Rejsen for disse er gratis. KLM/Air France Servicehunde rejser gratis. Det koster mellem 20 og 200 EUR. Prisen er den samme, uanset om hunden rejser i kabinen eller lastrummet. Swiss Fører- og servicehunde rejser gratis. Det koster mellem 50 og 100 EUR at medbringe hunde i kabinen og mellem 100 og 300 EUR i lastrummet. Kilde: skyscanner.se
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse