Hunde og katte får julekalenderen galt i halsen

01-12-2014 14:07, af Tine Luther
Danske hunde og katte sluger bl.a. juledekorationer, julepynt og chokoladejulekalendere i december og må hastebehandles hos dyrlægen, fortæller Danmarks største smådyrshospital, AniCura.
Copyright Ridehesten.com
I december får ekstra mange hunde og katte så alvorlig mavepine, at de må til dyrlægen. Årsag: Dyrene sluger bl.a. hele julekalendere med fyld, julepynt, gavepapir og chokolade.

Har du en hund eller kat, er der god grund til at holde den i stram snor i december. Især indenfor. I hvert fald i overført betydning. Masser af hunde og katte kløjs i bl.a. julepynt, ler- og trædekorationer, nødder, julekalendere med chokolade, juleknas og indpakningspapir i julemåneden. Mange så alvorligt, at de må en tur forbi en dyrlæge og hastebehandles. Flere ender med at blive opereret. Det forklarer Danmarks største dyrehospital, AniCura Københavns Dyrehospital, som hver december oplever et rykind af kæledyr med ofte "ufordøjelige julegenstande” i halsen eller i mavesækken. Daglige henvendelser "Det er helt almindeligt, at vi får et par henvendelser om dagen i december. Der er hovedsageligt tale om dyr, der kommer fra hjem med megen julepynt. Unge hunde og katte er ofte legesyge. Derfor vil de helt naturligt lege og bide i lysestager, glimtende julepynt, indpakningspapir, juledekorationer, konfetti og meget andet, som vi tager frem i løbet af julen. Især hvis de ovenikøbet kan finde en godbid. De værst ramte dyr bliver vi nødt til at operere, hvis vi ikke kan tømme deres mavesæk. Gør vi ikke det, dør de. Det sker også,” siger Jens Eslau, dyrlæge og adm. direktør hos AniCura Københavns Dyrehospital. Symptomer Ifølge AniCura Københavns Dyrehospital mister hunde og katte appetitten, hvis de har fået ufordøjelige genstande ned i maven. Andre symptomer vil typisk være, at dyrene vånder sig og f.eks. ikke længere har lyst til at røre sig. Samtidig kan dyrene have smerter eller føle fysisk ubehag, hvis man rører dem på maven. Undgå tag-selv-buffet "For at forebygge at ens kæledyr forspiser sig i julepynten, anbefaler vi, at man placerer ting, som dyret kan sluge, uden for dets rækkevidde. På den måde frister man ikke hunden eller katten. Har hunden eller katten slugt noget og er blevet skidt tilpas, anbefaler vi, at man kører til dyrlægen og får en injektion med et brækmiddel, så hunden eller katten gylper fremmedlegemet op. Stikker man fingre i dyrets mund, ender man med at blive bidt, så det skal man undgå. Vores skadestue og dyrlæger er klar med akuthjælp 24 timer i døgnet,” siger Jens Eslau. 3 TIPS SÅ DIN HUND ELLER KAT UNDGÅR PROBLEMER 1. Placér julepynt, juledekorationer, julekalendere med fyld, chokolade, indpakningspapir, nødder og andre ting uden for rækkevidde. 2. Hold øje med dit kæledyr. Har det smerter eller besvær med vejrtrækning eller fordøjelse, bør du undersøge det nærmere. 3. Kør straks til dyrlægen hvis din hund eller kat har spist noget, der skal op fra mavesækken. Kilde: AniCura

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Søndagens billeder er endelig online

20-08-2025 16:20, af Karina Green

Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder

Ny undersøgelse: Mange hundeejere tager ikke truslen fra flåter alvorligt

21-03-2025 08:06, af Cecilie Friis Amstrup

Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter