Malaria er fortsat et problem, der hvert år koster mange menneskeliv på verdensplan – men måske har vi fået et nyt våben i bekæmpelse af sygdommen. Et nyt studie har vist, at specialtrænede hunde evner at finde fra til, hvorvidt børn er inficerede med malaria, ved blot at lugte til deres brugte strømper.
Fandt frem til malariaramte børn
Studiet er et samarbejde mellem London School of Hygiene and Tropical Medicin og velgørenhedsorganisationen Medical Detection Dogs. Medical Detection Dogs har tidligere trænet hunde til at finde frem til patienter med prostata cancer og patienter i risiko for at udvikle en komatilstand som følge af sykkersyge.
Patienter med malaria udskiller en bestemt lugt gennem huden, og hundene i studiet blev trænet til at markere, når de lugtede denne særlige lugt. De blev efterfølgende præsenteret for strømper fra børn med og uden malaria, og formåede at lugte sig frem til 70 procent af børnene med malaria. Derudover kunne hundene lugte sig frem til sygdommen, i tilfælde hvor infektionen var så mild, at de nuværende standard tests ikke kunne registrere den.
Store muligheder for brugen af hunde i fremtidig malariabekæmpelse
Dermed peger studiet på, at hunde kan bidrage til og forbedre diagnosticeringen af malaria tidligt og inden patienterne udvikler symptomer, og dermed måske på sigt redde menneskeliv og hjælpe med til at begrænse eller udrydde sygdommen.
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Dansk Kennel Klubs projekt "Ven med en hund" lærer børn at forstå og omgås hunde på en tryg og positiv måde. På Tjæreborg Skole i Sydjylland har det vigtige emne fået en særlig plads, og begejstringen er til at tage og føle på blandt både elever, lærere og forældre.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Med en håndfuld godbidder og lidt fantasi kan du nemt forvandle haven til et sanseparadis, hvor din hund bliver stimuleret, får ro i kroppen og bruger hovedet på en sjov og meningsfuld måde
En hunds kognitive evner har stor betydning for hvorvidt den kan blive en god service- og arbejdshund, viser studie fra Arizona Canine Cognition Center
Tirsdag viste en hund fornemt næsearbejde, da den på sin gåtur fandt ti efterladte killinger i en skraldespand
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?