Hunde indgår i rehabiliteringsprojekt

07-12-2013 08:10, af Tine Luther
Et norsk projekt for tidligere stofmisbrugere har en ”hundebørnehave” som omdrejningspunkt. Både hunde, hundeejere og tidligere misbrugere vil nyde godt af projektet.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

Som en del af deres rehabilitering skal tidligere stofmisbrugere i Kristiansand lufte hunde. Hundeejere får mulighed for at aflevere deres hund, når de går på arbejde – og få den på luftetur to gange om dagen. Målet er et tilbud, som komme alle til gode Et rehabiliterings- og kompetencecenter i Kristiansand har fået grønt lys af kommunen til at køre et pilotprojekt med hundepasning i seks måneder. Centeret er bygget på arbejdstræning, og hundebørnehaven skal bygges op efter en svensk model. Man ved, at det at drage omsorg for hunde kan hjælpe folk videre. – Det er godt for folk at omgås dyr, og specielt over lidt længere tid giver det en vældig god følelse, lyder det fra centerlederen. – Mange mennesker har travlt, og deres hunde ligger bare alene hjemme, mens de er på arbejde. Derfor mener man fra centrets side, at der må være basis for et tilbud i stil med det, der nu skal afprøves. Ikke bare gåture Når hundene bliver afleveret i den kommende pasningsordning, vil de ikke bare blive luftet de to gange dagligt. De vil også blive socialiseret med andre hunde. Der er et indhegnet opråde til opholde udendørs, men hunden kan også blive passet og plejet inde med f.eks. vask og pelspleje. Der vil være hundeerfarne personer, som tager sig af disse ting. Starter op med 10 hunde Hundebørnehaven starter op som pilotprojekt efter nytår. Til at begynde med vil der blive taget imod 10 hunde, men man forventer, at man senere vil blive i stand til at tage imod op til 16 hunde. Kilde: nrk.no

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?