Flere hundeejere er bange for at lufte deres hunde i området omkring Rødkælkevej i Glostrup. På vejen bor nemlig en stor agressiv hund, som ifølge Anni Pedersen kan komme farende og angribe tilfældige hunde, som bliver luftet i området. - Jeg er simpelthen ikke helt tryg ved det længere, for det er jo aldrig til at vide, om den dukker op om næste hjørne, forklarer hun til Folkebladet og oplyser, at der er tale om en meget aggresiv hund. Anni er efterhånden så bange, at hun dårligt tør lufte sin hund på vejen. For to år siden oplevede Anni, at hendes hund blev angrebet af den omtalte hund. Hendes hund blev bidt i halsen, før hundens ejer fik den vristet løs. Ifølge Anni har ejeren svært ved at styre hunden, og hun frygter, at blot er et spørgsmål om tid, før det går galt igen. Efterhånden har den pågældende hund skabt så megen frygt i området, at Anni og andre hundeluftere er bange for at gå en tur med deres hund. Ifølge politiet er der ikke noget at stille op. Dansk Kennel Klub siger på dkk.dk: Det er efter DKK's opfattelse ikke korrekt, når politiet udtaler, at de ikke kan gøre noget, før hunden har bidt. Her skal politiet anvende lovens §6, stk. 2, som bl.a. siger: "... hvis hundens eller besidderens adfærd er af en sådan karakter, at den er egnet til at skabe frygt i sine omgivelser, eller hvis der i øvrigt er grundlag for at antage, at den pågældende hund kan være farlig for sine omgivelser, kan politidirektøren ....(flere valgmuligheder bl.a. krav om mundkurv, indhegning af have etc." Et af formålene med denne formulering var netop at undgå, at hele nabolag skulle være utrygge ved en hund, som ejeren ikke har tilstrækkelig kontrol over. DKK vil gøre politiet opmærksomme på paragraffen." Kilde: Folkebladet for Glostrup, Brøndby, Vallensbæk.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.