Flere hundeejere er bange for at lufte deres hunde i området omkring Rødkælkevej i Glostrup. På vejen bor nemlig en stor agressiv hund, som ifølge Anni Pedersen kan komme farende og angribe tilfældige hunde, som bliver luftet i området. - Jeg er simpelthen ikke helt tryg ved det længere, for det er jo aldrig til at vide, om den dukker op om næste hjørne, forklarer hun til Folkebladet og oplyser, at der er tale om en meget aggresiv hund. Anni er efterhånden så bange, at hun dårligt tør lufte sin hund på vejen. For to år siden oplevede Anni, at hendes hund blev angrebet af den omtalte hund. Hendes hund blev bidt i halsen, før hundens ejer fik den vristet løs. Ifølge Anni har ejeren svært ved at styre hunden, og hun frygter, at blot er et spørgsmål om tid, før det går galt igen. Efterhånden har den pågældende hund skabt så megen frygt i området, at Anni og andre hundeluftere er bange for at gå en tur med deres hund. Ifølge politiet er der ikke noget at stille op. Dansk Kennel Klub siger på dkk.dk: Det er efter DKK's opfattelse ikke korrekt, når politiet udtaler, at de ikke kan gøre noget, før hunden har bidt. Her skal politiet anvende lovens §6, stk. 2, som bl.a. siger: "... hvis hundens eller besidderens adfærd er af en sådan karakter, at den er egnet til at skabe frygt i sine omgivelser, eller hvis der i øvrigt er grundlag for at antage, at den pågældende hund kan være farlig for sine omgivelser, kan politidirektøren ....(flere valgmuligheder bl.a. krav om mundkurv, indhegning af have etc." Et af formålene med denne formulering var netop at undgå, at hele nabolag skulle være utrygge ved en hund, som ejeren ikke har tilstrækkelig kontrol over. DKK vil gøre politiet opmærksomme på paragraffen." Kilde: Folkebladet for Glostrup, Brøndby, Vallensbæk.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning