Hund kastede vielsesring op

07-07-2014 14:31, af Tine Luther
En ulykkelig hustru havde mistet sin vielsesring for flere år siden. Det viste sig, at hendes hund var synderen.
Copyright Ridehesten.com
hunden Tucker har for vane at stjæle mad. Sommetider går det galt, og han kaster tyverierne op. Sidste gang var hans ejers vielsesring med retur. Se lifewithdogs.tv's indslag herom via linket nedenfor. (Screendump fra lifewithdogs.tv)

Til sin store fortrydelse havde Lois Matykowski, USA, mistet sin vielsesring for nogle år tilbage. Uden held havde hun søgt overalt, hun kunne komme i tanke om. Men så for nylig dukkede ringen op et særdeles uventet sted: I hendes hunds opkast! Lækkert var det ikke, men Lois Matykowski er lykkelig over, at hunden kastede op på gulvtæppet og ikke et eller andet sted uden for, for så havde hun måske ikke fundet ringen. Hun fik øje på den, da hun tørrede opkastet op og kiggede på kluden, som den sad fast i. Tucker, som hunden hedder, er noget af en madtyv. Er noget ubevogtet, stjæler han det straks og guffer sagerne i sig. Hvordan han har fået ringen i maven vides ikke. Nogen lækkerbisken kan det vel næppe siges at være. Så selvom Tucker er noget af en madtyv, er han nu tilgivet! Han er i øvrigt blevet røntgenfotograferet for at få vished om, at der ikke er flere skatte skjult i ham. Det er der ifølge dyrlægen ikke… SE VIDEOKLIP OM EPISODEN VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE. Kilde: lifewithdogs.tv

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet