Fredag er dagen for solstrålehistorier, og historien om lille Pascal, der af unge bøller blev dyppet i lim, er lige præcis en sådan. For fjorten dage siden bragte vi historien om hvalpen Pascal, der blev fundet svært medtaget. Hans pels var ødelagt, efter at unge mennesker havde dyppet hvalpen i lim og efterladt ham til at klare sig selv – en nærmest umulig opgave for så ung en hund. På grund af limen var hans pels stenhård, nærmest som cement, og han havde svært ved at bevæge sig. – Da vi fandt Pascal bevægede han sig ikke – han var som frosset, og han var meget traumatiseret. Efter limen var fjernet, var han i chok en hel dag. Han vendte ryggen til og forsøgte at gemme sig, når han så mennesker. Men det går bedre med ham, og han er langsomt ved at vænne sig til personalet på dyreklinikken, hvor han får alt den kærlighed og pleje han behøver, siger Nur Rima Yola, der er stifter af He'Art of Rescue; klinikken hvor Pascal bor. – Vi ved at hans sjæl vil heles med tiden, og adoptivfamilien kommer til at spille en stor rolle heri. Vores hold af læger gør alt hvad de kan for ham, slutter Rima. Se videoen af Pascal og hans transformation her: Kilde: Mirror.co.uk
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.