Oversigt over hundeskove m.m. Hjemmesiden www.daenemarkmithund.de er netop gået i luften og er ment som en kærlig håndsrækning til de mange tyske turister, der hvert år holder ferie i Danmark med deres hunde. Kvinden bag hjemmesiden, Line Ravn Allerslev, udtaler ”Jeg tænkte, at det som tysk turist måtte være rart at kunne få informationer på eget sprog om blandt andet de lovgivningsmæssige forhold, der gør sig gældende i forhold til hunde.” Det er dog ikke kun i forhold til det lovgivningsmæssige, der er hjælp at hente. Hjemmesiden indeholder også en oversigt over de mange danske hundeskove, så de tyske gæster nemt kan finde den nærmeste hundeskov og meget andet. Kort info: • Hjemmesiden www.daenemarkmithund.de gik i luften mandag d. 18. juli 2011 • Tyskerne har de senere år svigtet Danmark som feriedestination, men antallet af tyske feriegæster er opadgående i 2011 og foreløbige tal tyder på, at det også vil gøre sig gældende i 2012. • I Tyskland er der ca. ligeså mange hunde, som der er indbyggere i Danmark (omkring 5 millioner).
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?