Om Geocaching Ved geocaching finder man ved hjælp af en GPS caches med "skatte", som er placeret over hele verden. På Geocaching.com eller Geocaching.dk finder man caches at gå efter – og så indtaster man koordinaterne i sin GPS. På nettet finder man en beskrivelse af det sted, man skal finde, samt et hint til, hvor man skal søge efter caches. Det, man leder efter, er typisk en lille beholder på 0.5 til 2 l. I den finder man skatten og agerer efter princippet ”Tag noget – efterlad noget” (man må naturligvis ikke efterlade noget fordærveligt eller på nogen måde farligt). En af de mere spektakulære muligheder for at efterlade noget er at placere en geocoin. Hunde–coins Dværgschnauzer–manden Poul-Erik Borre fortæller om sine geocoins: Vi har fået fremstillet geocoins hos geocoinshop.de. Der er også andre muligheder - fx. i USA, men så er der problemet med told og moms. Den løsning, vi valgte med at få præget Titan i 3D som ved rigtige mønter, er den dyre løsning, hvor man skal lave x-antal mønter. Vi valgte at få lavet mønter i stor størrelse - 2 tommer (5 cm) og 3 mm dyb. Det vil være væsentligt billigere at få lavet i 1,5", men jo mindre - des færre detaljer kan der komme med. En anden og billigere løsning kan være at få lavet en enkelt coin med et billede på den ene side. De kan laves hos fx. my personal geocoin: http://www.mypersonalgeocoin.de/?refID=gsdk11 Det er muligt at følge sine coins via nettet, hvor andre skriver, når de har fundet dem. En af vores coins har blandt andet været til et mega-event i Portugal, blev derefter taget med til USA af en ansat fra Groundspeak (det er dem, der styrer hele gamet og hjemmesiden vedr. geocaching). Herefter har den blandt andet besøgt den nuværende ældste aktive geocache fra maj 2000. Se mere om geocaching via linket under billedet til højre.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?