Generende hårsækmider

07-01-2013 12:12, af Tine Luther
Hos en del hunde med hudproblemer er det hårsækmiden, der er årsagen til de meget generende symptomer.

Infektion med hårsækmider ses relativt ofte hos hund. Det er en alvorlig sygdom, som i værste fald kan resultere i aflivning. Hårsækmiden, Demodex canis, er en normal del af hudfloraen, men i nogle tilfælde vokser antallet og giver infektion. Der findes en lokal og en generaliseret form. Den lokale er intet problem rent behandlingsmæssigt, det er den generaliserede form, der vanskelig. Bumser og rød hud Generaliseret hårsækmiderinfektion involverer større dele af kroppen. Der ses områder med hårtab, knopper og let grad af skæl. Der udvikles hyppigt en bakteriel infektion med “bumser” og rød hud. Miden overføres fra hvalpens mor Måden, hvorpå infektion med hårsækmider udvikles, er endnu ikke afklaret. Miden overføres til hvalpen fra tæven ved direkte kontakt i de første levedage. En arvelig disposition gør, at infektion ses hyppigere blandt hvalpe i nogle familier. Faktorer som stress, løbetid og nedsat immunforsvar menes generelt at øge risikoen for udviklingen af hårsækmider. Hos den ældre hund kan lidelser som hormonelle sygdomme og kræft være årsagen til sygdommens opståen. Diagnosen stilles ved påvisning af hårsækmider i hudskrab. Behandling af hårsækmider Behandlingen af hårsækmideinfektion kan i nogle tilfælde vare op til 1 år. Den involverer mange dyr¬lægebesøg og kan være økonomisk belastende. Behandlingen kan kræve, at der skiftes fra brugen af de såkaldte registrerede midler (Advocate, Interceptor) til ikke-registrerede (Ivomec, Aludex). Hermed er der risiko for flere bivirkninger. En tæt kontakt til dyrlægen er derfor vigtig. Uanset lægemiddel skal behandling af hårsækmider gives så længe, at der ved to hudskrab med en måneds interval ikke findes flere mider. Først da må man stoppe. Kilde: Dyrlæge Boysen – Hudklinik for hund og kat

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny undersøgelse: Danskerne sløser med kæledyrenes sikkerhed i bilen

02-08-2025 07:32, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den legesyge pudel

26-07-2025 07:09, af Anne Birgitte Schilling

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.

En måned på cyklen med tre hunde

01-08-2025 07:14, af Aya Lindborg

Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.