Her får du inspiration til endnu et trick, som du og din hund kan give jer i kast med – helt uden at du skal iføre dig overtrækstøjet eller gummistøvlerne. Her gennemgås, trin for trin, det sjove trick ”drej rundt”, der kan bruges til at underholde jer i den kolde og mørke tid.
Trin 1
Sæt dig foran hunden og ræk en flad hånd frem mod den. Beløn hunden, når den rører ved eller snuser til den. Mister hunden interessen, kan du fjerne hånden og derefter tage den frem igen. I takt med at hunden bliver bedre, bevæger du håndfladen væk fra hunden, og belønner den for at følge efter.
Trin 2
Ved hjælp af hånden guider du hunden rundt om sig selv og belønner den for at følge med. Vær opmærksom på ikke at læne dig for meget hen over hunden, da det kan være ubehageligt for den.
Trin 3
Løft nu hånden lidt højere op, således at afstanden til hundens snude bliver lidt større, imens du stadig laver samme bevægelse. Beløn hunden for at dreje rundt uden at hoppe op efter hånden.
Trin 4
Gør gradvist håndbevægelsen mindre og mindre og beløn hunden for fortsat at dreje rundt. I takt med at du mindsker din bevægelse, kan du tilføje et signal som eksempelvis ”drej rundt”. Ordene vil til sidst kunne erstatte din hånd.
TIP: Hvis din hund er meget stor eller ikke kan lide, at du bøjer dig hen mod den, kan du eventuelt forlænge din arm med en gammel grydeske eller en target stick. En target stick er et træningsredskab bestående af en pind med en kugle for enden. Lær hunden at ramme enden af sticken eller skeen med snuden på samme måde som i trin et og brug denne i stedet for hånden i de efterfølgende trin.
Artiklen er skrevet af dyrlæge Astrid Gerd Holtet, som regelmæssigt leverer stof om træning og dyrlægefaglige artikler til magasinet HUNDEN.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Da Asbjørn var mellem fem og otte år, led han af leukæmi. Mens den lille dreng røg ind og ud af hospitalet, havde han en ganske særlig ven derhjemme. Ønskefonden havde nemlig sørget for, at han fik sit største ønske om en hund opfyldt
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Så er der fredagsquiz. Denne gang om engelsk setter, som også er i raceportrættet i det nummer af Magasinet HUNDEN, der udkommer i næste uge
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Mediehuset Wiegaarden søger en redaktør til Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin, HUNDEN
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene