Foredrag om farvegenetik

18-04-2013 09:08, af Tine Luther
Alle er velkomne til foredrag om farvegenetik ved Dansk Kennel Klubs dyrlæge og genetikforsker Helle Friis Proschowsky. Foredraget arrangeres af Coton-gruppen i Klubben for Små Selskabshunde.
Copyright Ridehesten.com
Coton-gruppen i Klubben for Små Selskabshunde arrangerer foredrag om farvegenetik ved Helle Friis Proschowsky. Det sker den 24. august i Rødding. (Illustration: Shutterstock)

* Undrer du dig nogen gange over hvilke pelsfarver, der åbenbarer sig, når et nyt hvalpekuld ser dagens lys? * Er både din tæve og hanhund hvide, men får hvalpe med farvede aftegninger - hvorfor? Er hanhund og tæve hvide, og du får hver gang hvide hvalpe – hvad er forskellen? * Har din hanhund og tæve sorte snuder, men der kommer ind i mellem hvalpe med brune næser? * Kan man avle sig til sorte snuder og øjenrande, selvom man har den brune farve med sig? * Hvorfor bleger nogle pelsfarver og andre ikke? * Betyder farverne noget for sundheden i en hvid race? * Kan vi i det hele taget bruge farvegenetikken positivt og konstruktivt i vores avlsarbejde og i givet fald hvordan? Alt det og meget mere kan du får svar på, når dyrlæge ved Dansk Kennel Klub, forsker og genetiker Helle Friis Proschowsky kommer og holder foredrag om. Foredraget omhandler en hel del generelt samt noget specifikt om coton de tulear. Til lejligheden er fire cotoner gentestede for fire farver – det er så vidt vides første gang det er sket i Danmark – og Helle Friis Proschowsky tager udgangspunkt i disse farvetest samt billeder af de testede cotoner med afkom. Her er spændende nyheder! Hvor og hvornår Foredraget afholdes i Butik Lunden Industriparken 8, 6630 Rødding (meget tæt på Vejen og E20) den 24. august 2013 kl. 13.30–16.00. Tilmelding Tilmeldingen er efter – først til mølle – og bindende og skal ske til charlotte@madagaskarhunden.dk VIGTIGT: Skriv tydeligt hvilket foredrag, du ønsker at deltage i, samt navn og dit kontonummer på tilmeldingen. ilmeldingen er gældende, når man har betalt, og har fået bekræftelse fra undertegnede. Hvis du er medlem af KSS, skal du skrive dit medlemsnummer på tilmeldingen. Pris 250 kr. uden frokost. Hvis du tilmelder dig dagens andet foredrag omhandlende reproduktion ved dyrlæge og reproduktionsekspert Kathrine Kirchhoff (se mere via linket under billedet til højre), får du begge foredrag for 475 kr. inkl. Frokost. Reg.nr. 1569 Kontonr.: 4795317112 Hvis du deltager i begge foredrag er sandwich og vand gratis. Deltager du i ET foredrag, kan sandwich og vand købes for 50 kr., – det bestilles og betales sammen med tilmeldingen til foredrag. Ved begge foredrag vil der være kaffe/the og lidt sødt til ganen – inkl. i prisen.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.