I øjeblikket er der i nyhederne stor fokus på manglen på læger med interesse for- og viden om allergi. Omkring 1 million danskere lider af allergi/astma, så efterspørgslen på specialister er stor. Der er kun få dyrlæger med allergi som speciale, selvom behovet her også er stort. Mange alment praktiserende dyrlæger har dog gennem årene opbygget en solid viden om håndteringen af allergiske patienter, og overordnet set er indtrykket, at det går meget godt. Kløe og udslæt Pollensæsonen er startet, og det viser sig såvel hos mennesker som hos vores firbenede venner. Hundene har primært symptomer i form af kløe og udslæt. Rindende øjne og snuder ses også. Sofus – eksempel på allergihund Sofus, fransk bulldog på knap 3 år, har siden 1-års alderen har haft kløe på kroppen og i ansigtet. Der har været gentagne episoder med hudbetændelse på kroppen, og nu findes der en del små knopper på bugen og lårenes inderside. Sofus har været på allergifoder uden den store effekt. Efter udelukkelse af andre muligheder som f.eks. skab og hårsækmider, er diagnosen klar: Sofus har allergi (atopi). For at kunne tilbyde Sofus en specialbehandling, en såkaldt hyposensibilisering, laves en priktest, hvor Sofus slår ud på husstøvmider, lagermider og ukrudstpollen. Indtil hyposensibiliseringen virker, gives Sofus såkaldt symptomatisk behandling med et nyt kløestillende middel, oclacitinib. Lige nu og her får Sofus en antibiotikakur oveni mod hudbetændelsen. HÅNDTERING OG BEHANDLING AF ALLERGI: Undgå stofferne Undgå såvidt muligt kontakt med de allergener, dyret reagerer på i følge allergitest. Hyposensibilisering Ved hyposensibilisering giver man det, dyret er overfølsom overfor i stigende mængder. Stoffet indsprøjtes under huden med jævne mellemrum, så kroppen vænnes til at komme i kontakt med stoffet, uden at det resultater i så kraftig en allergisk reaktion. Hyposensibilisering virker hos ca. 70% af hundene ved, at kløen reduceres 50% eller mere. Behandlingen er livslang. Symptomatisk behandling Med binyrebarkhormoner, antihistaminer, ciclosporin mv. kan man ofte kontrollere symptomerne, så dyret ikke lider overlast. Behandlingsformen vælges som regel, hvis hunden ikke kan hyposensibiliseres, eller hvis den kun har hudproblemer få gange årligt. Binyrebarkhormoner kan have alvorlige bivirkninger ved langtidsbehandling. Støttebehandling • Vask i hypoallergenshampoo efter dyrlægens anbefalinger. • Giv Omega-3 fedtsyrer som tilskud til foderet. • Brug et velafbalanceret hundefoder. En eliminationsdiæt mhp. foderallergi skal være gennemført. Antibiotika- og svampebehandling Hudbetændelse og øregangsbetændelse som følge af bakterier eller svamp opstår let hos dyr med allergi. Kontakt dyrlægen hvis tegn på hudbetændelse f.eks. i form af røde knopper og små sår. Kilde: Dyrlæge Boysen, Hudklinik for hund og kat – dyrlaegeboysen.dk
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hunde er vanedyr, og efter blot et par ugers sommerferie med en øget mængde menneskeligt selskab og aktivitet kan hverdagen blive en udfordring, især for de yngste firbenede, hvis du har glemt at holde fast i de gode rutiner. Se her, hvordan du forebygger alene hjemme-problemer ved at forberede din hund på, at det snart er hverdag igen.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.