Farvel til verdens ældste hund

25-10-2023 12:40, af Anne Cecilie Sohl

Verdens ældste hund, Bobi, af racen Rafeiro do Alentejo, er afgået ved døden. Han nåede den bemærkelsesværdige alder af 31 år og 165 dage.

Copyright Ridehesten.com
Illustration af verdens ældste hund, Bobi. Arkivfoto

Typisk har en hund af racen "Rafeiro do Alentejo" en levetid på mellem 12 og 14 år. Men hunden Bobi fra Portugal beviste, at nogle hunde kan leve mere end det dobbelte af deres forventede levetid.

Det lå dog slet ikke i kortene at Bobi skulle ende med titlen som verdens ældste hund. Han blev født i 1992 i et kuld på 4 hvalpe. Ifølge søn af familien og Bobi's sidste ejer, Leonel Costa, skulle Bobi egentlig have delt en tragisk skæbne med sine søskende.

På grund af økonomi og familiens manglende plads til kæledyr, begravede de hvalpene, så de ikke kunne overleve. Det var dengang normalt at skaffe sig af med uønskede kæledyr på den måde. Men under en lille bunke træ skjulte Bobi sig i mellemtiden - og det reddede hans liv.

Da Leonel Costa og hans brødre fandt ham, gemte de hvalpen for deres forældre og i sidste ende blev Bobi en elsket del af familien.

Ifølge Leonel Costa kan Bobis lange liv tilskrives hundens idylliske liv i en fredelig landsby, hvor han aldrig blev bundet. Hvad angår hans diæt, nød han godt af menneskeføde der blev skyllet fri for krydderier.

Bobis popularitet strakte sig langt ud over hans hjemby. Ved hans 31-års fødselsdag dukkede over 100 mennesker op for at fejre ham.

Indtil Bobi overtog rekorden for verdens ældste hund, havde den tilhørt den australske hyrdehund, Bluey, der nåede at blive 29 år. 

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Mit sværeste farvel blev ikke accepteret

13-04-2025 07:55, af Mette Søndergård

Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Velkendt jagthundehjerte gæstede Danmarks første hundekro

14-04-2025 07:38, af Cecilie Friis Amstrup

Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?