EU-forslag omkring hunde i støbeskeen

06-02-2011 11:39, af Tine Luther
I 2011 fremsættes en række forskellige EU-forslag på familiedyrsområdet. Nogle kan sandsynligvis få en positiv effekt i hundehenseende.
Copyright Ridehesten.com
I løbet af 2011 vil der blive fremsat en række EU-forslag, som vedrører hunde. Der er blandt andet forslag om lovpligtig identifikation af alle dyr og om harmonisering af kuperingsforbud.

Et af de forslag, der er i den store EU-støbeske, har til hensigt at vanskeliggøre illegal handel med uregistrerede hunde mellem EU’s medlemslande. Vanskeliggørelsen skal ske via lovpligtig identifikation af alle hunde. Torben Elmedal, formand for det fælleseuropæiske samarbejde ”Europenet” (hvor ca. 50 millioner familiedyr fra 20 lande er registreret), udtaler til Dyrefondet, at man forventer et tæt samarbejde med EU-Kommisionen omkring registreringen. Europenet er langt fremme i arbejdet med anvendelse kompatible mikrochips til mærkning af dyrene og oprettelse af en fælles EU-database. Torben Elmedal, der også er formand for Dansk Hunderegister og et kendt ansigt fra DKK-sammenhænge, mener, at registrering er fundamentet for dyrevelfærd. Han udtaler til Dyrefondet: – Ansvaret for det enkelte dyrs velfærd ligger hos ejeren, og når vi kan identificere ejeren, kan vi også fastholde vedkommende på hans eller hendes ansvar. Bremse for hvalpefabrikkerne En del danskere har af uvidenhed købt illegalt importerede hunde. Disse er ofte opdrættet på hvalpefabrikker under usle kår, er taget fra moderen for tidligt, har ikke fået en forsvarlig prægning osv. Mange af disse hunde bliver aldrig velfungerende. Nogle har uoprettelige mentale problemer, mens andre slås med alskens sygdomme. Handel med sådanne hunde vil have meget vanskelige betingelser, hvis forslaget om lovpligtig identifikation vedtages, og det forventes, at en del af de illegale hundehandlere simpelthen vil opgive deres aktiviteter. Harmonisering af kuperingsforbud Et af de andre EU-forslag går på harmonisering af øre- og halekupering. De nordiske lande var de første til at indføre kuperingsforbud. Siden har de fleste Vesteuropæiske lande fulgt trop og forbudt kupering og udstilling af kuperede hunde. En del seriøse opdrættere fra Østeuropa er også holdt op med at kupere, selvom det fortsat er tilladt i deres hjemland. I Danmark er det stadig tilladt at halekupere fem jagthunderacer, men Torben Elmedal spår ikke denne praksis en lang fremtid, eftersom EU har sat kupering på dagsordenen. Kilde: Dyrefondet

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?