Efterskoler landet over kender til problemer med bl.a. hash. For at forebygge problemer med stoffer blandt eleverne har Efterskolen Nislevgård på Nordfyn taget et effektivt middel i brug. I de sidste fem år har efterskolen flere gange i løbet af skoleåret haft besøg af en narkohund. - Vi ønsker at sende et klart signal om, at vi ikke vil acceptere hash eller andre euforiserende stoffer på Nislevgård. Og så skaber det tryghed, siger efterskolens forstander Jens Østergaard til TV 2/Fyn. Narkohunden virker primært præventivt, og dens tilstedeværelse er derfor mest en del af en holdningspåvirkning af eleverne i forhold til at overholde loven om euforiserende stoffer. Ved et netop overstået besøg på Nislevgård var det eneste, hunden fandt, da også en e–cigaret. Narkohundeføreren oplyser i øvrigt, at han oplever stor efterspørgsel, og at mange andre skoler sender bud efter ham og hans dygtige hund. Se TV2 Fyns indslag om besøget via linket under billedet til højre. Kilde: tv2fyn.dk
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.