Eddie er død, men hvor er Rocko

21-05-2020 16:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den uhyggelige sag fra Frederikshavn, hvor Eddie Karl-Johan Christensen tilsyneladende er blevet skudt og derefter brændt, mangler man stadig at finde hunden Rocko

Copyright Ridehesten.com
Foto: Benjamin Bergstedt

Historien om Eddie Karl-Johan Christensen, der med god grund frygtede for sit liv, har fyldt en del i medierne på det sidste. For to dage siden fortalte politiet, at den 39-årige mand var blevet skudt og derefter brændt på den adresse, politiet har undersøgt siden, Eddie blev meldt forsvundet.

Den offentliggørelse sætter et foreløbigt punktum for sagen, hvor tre mennesker også er anholdt, men for Eddies ven, Benjamin Bergstedt, mangler der fortsat en meget vigtig brik i det forfærdelige puslespil. For udover at være Eddies ven, er det også Benjamin, der har opdrættet Eddies hund, Rocko. En hund, der stadig er forsvundet. Politiet har udtalt, at der ikke blev fundet spor af hunden i det, der makabert blev de sidste rester af Eddie Karl-Johan Christensen.

Rocko er af racen presa canario. Den er 10 mdr. gammel og vejer omkring 50 kilo. Vi har talt med Benjamin Bergstedt, som også meget gerne ser, at vi deler Rockos chipnummer, som er 208210000704945.

Vi håber meget, at denne artikel kan hjælpe med at skabe vished om Rockos skæbne, da der i den grad har været nok ulykke i denne historie.

Herunder kan du se Benjamins efterlysning fra Facebook, hvor du kan læse endnu mere om Rocko.

Læs også

Rocko er fundet død

11-06-2020 13:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rocko, der tilhørte den dræbte Eddie Karl-Johan Christensen er nu fundet død og gravet ned

Rocko er stadig forsvundet

02-06-2020 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en ny video på Facebook fortæller Benjamin Bergstedt, at hunden Rocko fortsat er forsvundet, men at der er tegn på, han er i live

To hunde skudt i deres egen have

14-07-2017 15:01, af Anne Ekenberg

Tænk at komme hjem og finde begge dine hunde skudt i din have! Det var virkeligheden for familie LeMay i Minneapolis, hvis to staffordshire terrier Circo og Rocko blev skudt af en politibetjent. Ifølge videobilleder taget af nedskydningen, var begge hunden venlige og legesyge, og den ene logrede ovenikøbet. 

Vidste du at…

13-07-2017 12:41, af Anne Ekenberg

For år tilbage havde jeg min lille bomuldshund kaldet Eddie med på arbejdet. Jeg var idrætslærer, og denne dag skinnede solen fra en skyfri himmel, så vi skulle naturligvis være udenfor. Eddie løb rundt og snusede til alle de ting, hunde nu engang finder interessante, mens jeg efter bedste evne underviste i kunsten at sparke til en bold.

Førte uenighed om hund til bestialsk drab

26-04-2022 09:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tilbage i foråret 2020 fulgte vi den bestialske drabssag på Eddie Karl-Johan Christensen nord for Frederikshavn. Måske skyldtes drabet uenighed om hund

Her er Danmarks mest populære hundenavne i 2024

10-01-2025 11:21, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde er trofaste - det samme er deres ejere, når det nye firbenede familiemedlem skal navngives. Derfor er der kun få nye navne at finde på hitlisten over Danmarks mest populære hundenavne i 2024: Det er menneskenavne på to stavelser, der hitter, viser ny opgørelse. 

Spektakulær sag: Hund er også forsvundet

18-05-2020 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sagen om den forsvundne Eddie Karl-Johan Christensen fra Frederikshavn er hunden også forsvundet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Raceportræt af den livsglade labrador retriever

22-07-2025 07:28, af Bolette Heering

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvorfor må hunde ikke bade ved blå flag

24-06-2021 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den hårdføre grønlandshund

19-07-2025 06:39, af Yvonne Inez Glesner og Andrea Jensen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Fra HUNDEN: Raceportræt af den lynhurtige whippet

24-07-2025 06:34, af Brian Ankerstjerne Hansen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Fra HUNDEN: Raceportræt af den livlige petit basset griffon vendéen

21-07-2025 07:04, af Gunnar Nymann

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse