Historien om Eddie Karl-Johan Christensen, der med god grund frygtede for sit liv, har fyldt en del i medierne på det sidste. For to dage siden fortalte politiet, at den 39-årige mand var blevet skudt og derefter brændt på den adresse, politiet har undersøgt siden, Eddie blev meldt forsvundet.
Den offentliggørelse sætter et foreløbigt punktum for sagen, hvor tre mennesker også er anholdt, men for Eddies ven, Benjamin Bergstedt, mangler der fortsat en meget vigtig brik i det forfærdelige puslespil. For udover at være Eddies ven, er det også Benjamin, der har opdrættet Eddies hund, Rocko. En hund, der stadig er forsvundet. Politiet har udtalt, at der ikke blev fundet spor af hunden i det, der makabert blev de sidste rester af Eddie Karl-Johan Christensen.
Rocko er af racen presa canario. Den er 10 mdr. gammel og vejer omkring 50 kilo. Vi har talt med Benjamin Bergstedt, som også meget gerne ser, at vi deler Rockos chipnummer, som er 208210000704945.
Vi håber meget, at denne artikel kan hjælpe med at skabe vished om Rockos skæbne, da der i den grad har været nok ulykke i denne historie.
Herunder kan du se Benjamins efterlysning fra Facebook, hvor du kan læse endnu mere om Rocko.
Rocko, der tilhørte den dræbte Eddie Karl-Johan Christensen er nu fundet død og gravet ned
I en ny video på Facebook fortæller Benjamin Bergstedt, at hunden Rocko fortsat er forsvundet, men at der er tegn på, han er i live
Tænk at komme hjem og finde begge dine hunde skudt i din have! Det var virkeligheden for familie LeMay i Minneapolis, hvis to staffordshire terrier Circo og Rocko blev skudt af en politibetjent. Ifølge videobilleder taget af nedskydningen, var begge hunden venlige og legesyge, og den ene logrede ovenikøbet.
Tilbage i foråret 2020 fulgte vi den bestialske drabssag på Eddie Karl-Johan Christensen nord for Frederikshavn. Måske skyldtes drabet uenighed om hund
I sagen om den forsvundne Eddie Karl-Johan Christensen fra Frederikshavn er hunden også forsvundet
For år tilbage havde jeg min lille bomuldshund kaldet Eddie med på arbejdet. Jeg var idrætslærer, og denne dag skinnede solen fra en skyfri himmel, så vi skulle naturligvis være udenfor. Eddie løb rundt og snusede til alle de ting, hunde nu engang finder interessante, mens jeg efter bedste evne underviste i kunsten at sparke til en bold.
Hunde er trofaste - det samme er deres ejere, når det nye firbenede familiemedlem skal navngives. Derfor er der kun få nye navne at finde på hitlisten over Danmarks mest populære hundenavne i 2024: Det er menneskenavne på to stavelser, der hitter, viser ny opgørelse.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN