Dom i omfattende sag om ulovlig import og handel med hundehvalpe

14-06-2021 10:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre mænd er i dag ved retten i Kolding dømt for bl.a. omfattende ulovlig import og handel med hundehvalpe. Dommen lød på 6 måneders ubetinget fængsel, 4 måneders betinget fængsel og en bøde på 100.000 kr. samt konfiskation af fortjenesten og frakendelse af retten til erhvervsmæssig handel med hunde og erhvervsmæssig opdræt af hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Behandlingen af sagen startede ved retten i Kolding den 5. marts 2021 og har siden strakt sig over 9 retsdage. Afsættet er et anklageskrift med 24 tiltalepunkter, alle omhandlende strafbare handlinger relateret til ulovlig import og handel med hundehvalpe, og bevisførelsen har været omfattende. Det skriver Sydøstjyllands Politi i en pressemeddelelse.

De tre nu dømte mænd på 52, 56 og 59 år, der er fra henholdsvis Gram, Kolding og Nordborg, har under sagens efterforskning nægtet at udtale sig. Derfor har bl.a. rigtig mange købere været i retten for at forklare om deres handel, og der har også været dokumenteret oplysninger om, hvor mange tæver, der skal til for at kunne producere, det solgte antal hunde. Udskrifter af kommunikation mellem de dømte og polske hundeopdrættere er ligeledes blevet dokumenteret, ligesom udskifter fra MobilePay og beregninger over antallet af handlede hunde er blevet gennemgået. En række annoncer i Gul og Gratis og DBA har også indgået i bevisførelsen.

Også i retten har de nu domfældte nægtet sig skyldige, i alt fald delvist, idet de har bestridt omfanget af den kriminelle aktivitet - hvor mange hvalpe der rent faktisk er ulovligt importeret fra Polen og ulovligt videresolgt til danske købere. De har også nægtet at have handlet i forening og endeligt har de gjort gældende, at de ikke har haft et så stort udbytte, som tiltalen angiver.

 
Tiltalen

Sagen omhandler ulovlig import og handel med over 100 importerede hvalpe af racen fransk buldog og er efterforsket af Sydøstjyllands Politis Specialiserede Dyrevelfærdsenhed. Det første tiltalepunkt i sagen, der betragtes som organiseret kriminalitet, går tilbage til august 2018, og fremgangsmåden har været den samme i alle forhold.

Hvalpene er ifølge dommen blevet indført i Danmark fra Polen, uden at nogen af mændene har været registreret som importører hos Fødevarestyrelsen. Herefter er hvalpene fra mændenes respektive adresser blevet solgt til private borgere via annoncer på digitale annonceringssites, selvom mændene heller ikke havde tilladelse til erhvervsmæssig handel med dyr. Ved indførslen af hvalpene fra Polen har mændene heller ikke fulgt de gældende regler og krav. Det vil sige, at hvalpene ikke har været ID-mærkede med chip, ikke har været rabiesvaccineret og heller ikke er blevet undersøgt af en bemyndiget dyrlæge eller har været ledsaget af et sundhedscertifikat som påkrævet.

 
Dommen

Da sagen også efter bevisførelsen af anklagemyndigheden betragtes som alvorlig, var der påstand om, at de tre mænd skulle idømmes frihedsstraf, og at der hos dem i forening skulle konfiskeres et beløb, svarende til fortjenesten ved den kriminalitet, som de måtte blive dømt for at have begået.

Endelig var der påstand om, at de tre mænd skulle frakendes retten til erhvervsmæssig handel med hunde og erhvervsmæssig opdræt af hunde.

Retten fulgte flere af påstandene. Den 52-årige mand blev idømt 6 måneders ubetinget fængsel, den 56-årige 4 måneders betinget fængsel med vilkår om at udføre samfundstjeneste i 100 timer, og den 59-årige fik en bøde på 100.000 kr. Den 52-årige og den 56-årige fik hver konfiskeret 333.000 kr., og de blev alle tre frakendt retten til erhvervsmæssig handel med hunde og erhvervsmæssig opdræt af hunde i 5 år, fra dommen blev afsagt.

Læs også

34 hvalpe i tysk transport

25-02-2021 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Düsseldorf har politiet stoppet en varevogn med 34 hvalpe

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse