Dom i omfattende sag om ulovlig import og handel med hundehvalpe

14-06-2021 10:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre mænd er i dag ved retten i Kolding dømt for bl.a. omfattende ulovlig import og handel med hundehvalpe. Dommen lød på 6 måneders ubetinget fængsel, 4 måneders betinget fængsel og en bøde på 100.000 kr. samt konfiskation af fortjenesten og frakendelse af retten til erhvervsmæssig handel med hunde og erhvervsmæssig opdræt af hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Behandlingen af sagen startede ved retten i Kolding den 5. marts 2021 og har siden strakt sig over 9 retsdage. Afsættet er et anklageskrift med 24 tiltalepunkter, alle omhandlende strafbare handlinger relateret til ulovlig import og handel med hundehvalpe, og bevisførelsen har været omfattende. Det skriver Sydøstjyllands Politi i en pressemeddelelse.

De tre nu dømte mænd på 52, 56 og 59 år, der er fra henholdsvis Gram, Kolding og Nordborg, har under sagens efterforskning nægtet at udtale sig. Derfor har bl.a. rigtig mange købere været i retten for at forklare om deres handel, og der har også været dokumenteret oplysninger om, hvor mange tæver, der skal til for at kunne producere, det solgte antal hunde. Udskrifter af kommunikation mellem de dømte og polske hundeopdrættere er ligeledes blevet dokumenteret, ligesom udskifter fra MobilePay og beregninger over antallet af handlede hunde er blevet gennemgået. En række annoncer i Gul og Gratis og DBA har også indgået i bevisførelsen.

Også i retten har de nu domfældte nægtet sig skyldige, i alt fald delvist, idet de har bestridt omfanget af den kriminelle aktivitet - hvor mange hvalpe der rent faktisk er ulovligt importeret fra Polen og ulovligt videresolgt til danske købere. De har også nægtet at have handlet i forening og endeligt har de gjort gældende, at de ikke har haft et så stort udbytte, som tiltalen angiver.

 
Tiltalen

Sagen omhandler ulovlig import og handel med over 100 importerede hvalpe af racen fransk buldog og er efterforsket af Sydøstjyllands Politis Specialiserede Dyrevelfærdsenhed. Det første tiltalepunkt i sagen, der betragtes som organiseret kriminalitet, går tilbage til august 2018, og fremgangsmåden har været den samme i alle forhold.

Hvalpene er ifølge dommen blevet indført i Danmark fra Polen, uden at nogen af mændene har været registreret som importører hos Fødevarestyrelsen. Herefter er hvalpene fra mændenes respektive adresser blevet solgt til private borgere via annoncer på digitale annonceringssites, selvom mændene heller ikke havde tilladelse til erhvervsmæssig handel med dyr. Ved indførslen af hvalpene fra Polen har mændene heller ikke fulgt de gældende regler og krav. Det vil sige, at hvalpene ikke har været ID-mærkede med chip, ikke har været rabiesvaccineret og heller ikke er blevet undersøgt af en bemyndiget dyrlæge eller har været ledsaget af et sundhedscertifikat som påkrævet.

 
Dommen

Da sagen også efter bevisførelsen af anklagemyndigheden betragtes som alvorlig, var der påstand om, at de tre mænd skulle idømmes frihedsstraf, og at der hos dem i forening skulle konfiskeres et beløb, svarende til fortjenesten ved den kriminalitet, som de måtte blive dømt for at have begået.

Endelig var der påstand om, at de tre mænd skulle frakendes retten til erhvervsmæssig handel med hunde og erhvervsmæssig opdræt af hunde.

Retten fulgte flere af påstandene. Den 52-årige mand blev idømt 6 måneders ubetinget fængsel, den 56-årige 4 måneders betinget fængsel med vilkår om at udføre samfundstjeneste i 100 timer, og den 59-årige fik en bøde på 100.000 kr. Den 52-årige og den 56-årige fik hver konfiskeret 333.000 kr., og de blev alle tre frakendt retten til erhvervsmæssig handel med hunde og erhvervsmæssig opdræt af hunde i 5 år, fra dommen blev afsagt.

Læs også

34 hvalpe i tysk transport

25-02-2021 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Düsseldorf har politiet stoppet en varevogn med 34 hvalpe

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

5 ting din hund ville sige, hvis den kunne tale

29-03-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde taler ikke med ord, men de kommunikerer hele tiden med os. Her får du fem vigtige budskaber fra din hund, som mange ejere overser i en travl hverdag, og som kan styrke jeres relation, hvis du lærer at lytte bedre.

Oplev golden retrievere på nært hold i weekenden

26-03-2025 11:13, af Cecilie Friis Amstrup

Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.

Dansk landshold klar til VM i spor

31-03-2025 12:03, af Cecilie Friis Amstrup

Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 skønne, hundevenlige vandreruter i Danmark

28-03-2025 07:44, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret lokker med grønne skove og lyse dage, og der er masser af vandreruter i Danmark, hvor både du og din hund kan nyde naturen sammen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?