Det er som om sagerne med smuglerhvalpe hober sig op. Alt for mange fortsætter med at støtte ulovlig import af hundehvalpe, fordi de ikke kan få fat i en billig hund i hjemlandet.
Men det er de billige hunde, der betaler den højeste pris.
Tidligere i dag fortalte vi om, at man hos Evidensia oplever, at der kommer flere udenlandske hvalpe ind på klinikkerne, og at hvalpene alt for ofte viser sig at være alvorligt syge.
Vi har også dækket, hvordan de svenske myndigheder dagligt må aflive hvalpe, der bliver smuglet over Øresundsbroen.
Og nu er der så fundet en bil med 34 hvalpe i bure i Düsseldorf i Tyskland. Bilens chauffører var to mænd på henholdsvis 24 og 29 år fra Ungarn, og det var tydeligt, at hundene hverken havde fået mad eller drikke i lang tid.
Derfor blev mændene anholdt, og hundene er nu på et internat i Düsseldorf.
Her på Hunden.dk håber vi, at vores fokus på problemet kan være med til at holde folk fra at støtte disse smuglere.
Derfor vil vi også gerne tippes, hvis du ved noget om denne verden.
Tre mænd er i dag ved retten i Kolding dømt for bl.a. omfattende ulovlig import og handel med hundehvalpe. Dommen lød på 6 måneders ubetinget fængsel, 4 måneders betinget fængsel og en bøde på 100.000 kr. samt konfiskation af fortjenesten og frakendelse af retten til erhvervsmæssig handel med hunde og erhvervsmæssig opdræt af hunde
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet