Dobermann blev besøgshund

19-12-2018 08:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da dobermannen Utah for to uger siden besøgte sin families handicappede søn, blev alle så positivt overraskede over ham, at han nu er fast besøgshund på bostedet

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Karina Bak-Larsen er mor til Jonas på 23, som er handicappet og kørestolsbruger. Derudover har hun hunden Utah, der er en dobermann på 3 år, som stammer fra Dobergaarden Forever.

Karina har kontaktet os med denne søde historie, som vi gerne vil dele med vores læsere.

Copyright Ridehesten.comPrivatfotoSøndag 2. december havde jeg Utah med over til min handicappede søn Jonas, der er kørestolsbruger og født med en hjerneskade i lillehjernen, som gøre at han intet sprog har men forstår alt omkring ham og kommunikerer med en talemaskine. Utah plejer at være med, når vi går en tur med Jonas. På gåturene "går" Jonas med Utah, og det hygger de sig begge rigtig meget med.
Søndag skete der dog noget nyt. Utah fik lov at komme med ind på det bosted, hvor Jonas bor sammen med andre handicapppede beboere. Både Jonas og jeg var noget spændte på, hvordan Utah ville reagere, da nogle af beboerne kommer med nogle ret høje lyde og udbrud.
Utah tog det hele i stiv pote, og han var faktisk rigtig god til det. For eksempel var der en beboer, som sad lidt i sin egen verden. Utah var jo selvfølgelig nysgerrig og gik hen til ham for at finde ud af, hvad han var for en. Utah slikkede på hans hånd, hvorefter beboeren lyste helt op. Det var kærlighed ved første blik, han var simpelthen blevet forelsket i Utahs venlige sind

Også personalet var imponerede over hans blide væsen og gode tilgang til beboerne.

Dagen efter, vi havde været på besøg, talte jeg med lederne af bostedet om oplevelsen.

Utah er nu blevet besøgshund på bostedet, måske som den første dobermann nogensinde ... Er stolt af den brune bandit.

Det at Utah er besøgshund betyder en hel del både for Jonas og for selve racen, da der er så mange fordomme om dobermann. For Jonas betyder det, at han er en del af noget, som er godt, og han kan vise, at en Dobermann ikke er blodtørstig og aggressiv.
Det hele handler om en hund, som er godt socialiseret og tryg i de uvante omgivelser, og en hund, der ikke viser noget negativt men derimod viser medfølelse overfor de handicappede beboere. 

Copyright Ridehesten.comPrivatfotoSiden det første møde har Utah ikke været på besøg på bostedet, men Karina Bak-Larsen fortæller, at hun selv har været forbi til julefrokost.
– Der talte jeg med lederen om at her i det nye år, skal der tages nogle billeder af hende,Utah og Jonas og selve området, hvor bostedet er. Og hun vil kom med en lille udtalelse når Utah har været nogle flere gange, lyder det fra en meget stolt Karina Bak-Larsen

Læs også

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.

Bliv besøgsven med hund og spred glæde hos ældre

18-03-2025 09:48, af Cecilie Friis Amstrup

Giv din hund en meningsfuld opgave og skab livsglæde hos ældre gennem besøg fyldt med nærvær og varme

I 10 år har Karsten og hans hunde bragt glæde til de ældre

18-11-2022 11:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For 10 år siden meldte Karsten Mikkelsen sig til TrygFonden Besøgshunde. En beslutning, der har betydet glæde og stjernestunder til både ham selv, hans to hunde og de ældre i den vestjyske by Tarm og omegn. Og hvis det står til Karsten selv, vil han fortsætte i ordningen 10 år mere

Fredagsquiz: Hvad ved du om dobermann

27-04-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Ugens fredagsquiz handler om dobermannen. Hvor mange rigtige får du

Hund ydede det ultimative offer for sin familie

18-07-2016 09:22, af Kasper Larsson
En dobermann i landsbyen Sebekapur, Indien stoppede fire giftige slangers indtrængen i familiens hus

For dobermann-elskere og andet godtfolk

13-07-2017 10:38, af Anne Ekenberg

Kennel Dobergaarden Forever v/Hanne Lundahl Tistrupvej 3, 6862 Tistrup inviterer til dobermann træf/åbent hus d. 22. og 23. juli 2017

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Hvad tobaksskabet gemte

16-12-2020 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når man tømmer gamle huse, dukker der nogle gange sjove ting frem. Se bare  her

Hjælp med at finde My

11-07-2020 16:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

My er en 11-årig dobermann tæve, og hun er forsvundet ved Kolding 8. juli

15 dobermann-hvalpe på en gang

26-02-2013 14:39, af Maja Golles
Dobermann-tæve fødte selv hele 15 hvalpe - alle store og sunde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Dansk Kennel Klub går forrest med Danmarks allerførste hundevelfærdskonference

01-09-2025 10:00, af Lise Lotte Christensen

Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Museum of Illusions til Vovsedag

26-08-2025 14:15, af Frederikke Kristensen

I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?