Karina Bak-Larsen er mor til Jonas på 23, som er handicappet og kørestolsbruger. Derudover har hun hunden Utah, der er en dobermann på 3 år, som stammer fra Dobergaarden Forever.
Karina har kontaktet os med denne søde historie, som vi gerne vil dele med vores læsere.
PrivatfotoSøndag 2. december havde jeg Utah med over til min handicappede søn Jonas, der er kørestolsbruger og født med en hjerneskade i lillehjernen, som gøre at han intet sprog har men forstår alt omkring ham og kommunikerer med en talemaskine. Utah plejer at være med, når vi går en tur med Jonas. På gåturene "går" Jonas med Utah, og det hygger de sig begge rigtig meget med.
Søndag skete der dog noget nyt. Utah fik lov at komme med ind på det bosted, hvor Jonas bor sammen med andre handicapppede beboere. Både Jonas og jeg var noget spændte på, hvordan Utah ville reagere, da nogle af beboerne kommer med nogle ret høje lyde og udbrud.
Utah tog det hele i stiv pote, og han var faktisk rigtig god til det. For eksempel var der en beboer, som sad lidt i sin egen verden. Utah var jo selvfølgelig nysgerrig og gik hen til ham for at finde ud af, hvad han var for en. Utah slikkede på hans hånd, hvorefter beboeren lyste helt op. Det var kærlighed ved første blik, han var simpelthen blevet forelsket i Utahs venlige sind
Også personalet var imponerede over hans blide væsen og gode tilgang til beboerne.
Dagen efter, vi havde været på besøg, talte jeg med lederne af bostedet om oplevelsen.
Utah er nu blevet besøgshund på bostedet, måske som den første dobermann nogensinde ... Er stolt af den brune bandit.
Det at Utah er besøgshund betyder en hel del både for Jonas og for selve racen, da der er så mange fordomme om dobermann. For Jonas betyder det, at han er en del af noget, som er godt, og han kan vise, at en Dobermann ikke er blodtørstig og aggressiv.
Det hele handler om en hund, som er godt socialiseret og tryg i de uvante omgivelser, og en hund, der ikke viser noget negativt men derimod viser medfølelse overfor de handicappede beboere.
PrivatfotoSiden det første møde har Utah ikke været på besøg på bostedet, men Karina Bak-Larsen fortæller, at hun selv har været forbi til julefrokost.
– Der talte jeg med lederen om at her i det nye år, skal der tages nogle billeder af hende,Utah og Jonas og selve området, hvor bostedet er. Og hun vil kom med en lille udtalelse når Utah har været nogle flere gange, lyder det fra en meget stolt Karina Bak-Larsen
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Giv din hund en meningsfuld opgave og skab livsglæde hos ældre gennem besøg fyldt med nærvær og varme
For 10 år siden meldte Karsten Mikkelsen sig til TrygFonden Besøgshunde. En beslutning, der har betydet glæde og stjernestunder til både ham selv, hans to hunde og de ældre i den vestjyske by Tarm og omegn. Og hvis det står til Karsten selv, vil han fortsætte i ordningen 10 år mere
Ugens fredagsquiz handler om dobermannen. Hvor mange rigtige får du
Kennel Dobergaarden Forever v/Hanne Lundahl Tistrupvej 3, 6862 Tistrup inviterer til dobermann træf/åbent hus d. 22. og 23. juli 2017
My er en 11-årig dobermann tæve, og hun er forsvundet ved Kolding 8. juli
Når man tømmer gamle huse, dukker der nogle gange sjove ting frem. Se bare her
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse