DKK's pres har resulteret i, at der den 19. dec. 2012 er blevet fremsat et såkaldt beslutningsforslag om indskrænkning af affyringsperioden. Forslaget lyder således: Folketinget pålægger regeringen at forberede de nødvendige ændringer i love og bekendtgørelser med det formål at indskrænke perioden for affyring af kategori II-fyrværkeri til perioden fra den 23. december til den 1. januar kl. 06.00. Ændringerne skal have virkning fra den 1. december 2013. Se hele forslaget via linket til højre. Selvom DKK havde foretrukket en endnu kortere affyringsperiode - f.eks. to dage som i Holland - så har kennelklubben forståelse for, at mange praktiske hensyn skal tages. Dansk Kennel Klub fortæller på deres hjemmeside, at man nu ser frem til Folketingets behandling af sagen i den kommende sæson og håber, at et flertal af politikerne vil vælge at tage hensyn til dyrene.
Se i øvrigt hunden.dk's nytårshilsen her på hjemmesiden fra i går, hvor du finder gode råd til at få hunden godt igennem nytårets brag og lysglimt!
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.