Der er forår i luften

29-03-2012 10:58, af Tine Luther
Med et medicinsk implantat kan hanhunde blive kønsneutraliseret i 6 eller 12 måneder.
Copyright Ridehesten.com
Med et enkelt stik i nakken foretager dyrlægen den kemiske kastration. (Foto: Virbac)

Nu er det forår, og ligesom os mennesker får hundene også forårsfornemmelser. Måske begynder din hanhund at strejfe. Hvis du af den grund overvejer at lade din hund kastrere, er det muligt – helt uden at din hund skal på operationsbordet. Kastration kræver en grundig overvejelse. Nogle hunde ændrer adfærd, tager på i vægt eller får en trist og kedelig pels. Når først en hund er kastreret, er der ingen vej tilbage. Så inden man beslutter at lade sin hanhund kastrere, kan det være en god idé, i samråd med sin dyrlæge, at tage en snak om kemisk kastration. Med Suprelorin, et receptpligtigt medicinpræparat fra Virbac Danmark A/S, er det muligt at teste, hvordan hunden reagerer på at blive kønsneutraliseret. Ved at vælge denne løsning er der stadig mulighed for på et senere tidspunkt at avle på sin hund. Suprelorin findes som et implantat, der holder kastrationen i enten 6 eller 12 måneder. Med et enkelt stik i nakken foretager dyrlægen kastrationen af hunden. Medicinen frigiver en substans, som blokerer produktionen af kønshormonet testosteron i en periode, og som har samme effekt som en kirurgisk kastration. Selve injektionen er at sammenligne med en vaccination eller en chipmærkning og foretages uden bedøvelse. Implantatet nedbrydes langsomt, og effekten forsvinder, hvorefter hunden opnår sit normale testosteronniveau igen. Det tager flere uger, inden hunden ikke længere er befrugtningsdygtig efter en kemisk kastration. Når virkningen er ved at ophøre, kan man opretholde effekten af den kemiske kastration ved at fortsætte behandlingen. Bivirkningerne er få. Kastration med Suprelorin kan give hævelse på det sted, hvor implantatet er injiceret i op til 14 dage. For mere information om produktet - spørg din dyrlæge.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Flåtsæsonen 2026: Tid til forebyggelse?

Sæsonens første lune solstråler lokker os og hundene ud i naturen lige nu, men de stigende temperaturer betyder også, at flåterne er vågnet. Det milde vejr kræver, at vi som hundeejere snarest tager stilling til forebyggelse mod de små blodsugere.