Der er brug for alternativer til forsøgsdyr

24-04-2013 12:51, af Maja Golles
I anledning af den internationale ”Forsøgsdyrenes Dag”, i dag - 24. april - afholder DOSO og Dyrenes Beskyttelse et seminar, hvor fokus er på at få skabt alternativer til dyreforsøg. Bl.a. fødevareminister Mette Gjerskov deltager og fortæller om arbejdet for at få et nationalt center for alternativer til forsøgsdyr.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

I anledning af den internationale ”Forsøgsdyrenes Dag”, 24. april, afholder DOSO (DyreværnsOrganisationerne SamarbejdsOrganisation) og Dyrenes Beskyttelse et seminar, hvor fokus er på at få skabt alternativer til dyreforsøg. Bl.a. fødevareminister Mette Gjerskov deltager og fortæller om arbejdet for at få et nationalt center for alternativer til forsøgsdyr. Over en kvart mio. forsøgsdyr I 2011 år brugte vi i Danmark over en kvart million forsøgsdyr. Faktisk helt præcist 282.840 dyr. Det er en stigning på næsten 12.000 dyr i forhold til sidste år. Men det behøver ikke være sådan. Udviklingen af alternative metoder, der kan erstatte dyreforsøg, er godt i gang. Forskere, myndighedspersoner og dyreværnsfolk arbejder verden over på at koordinere forskningsindsatsen. Ligesom man prøver at få det til at gå hurtigere med at få godkendt de nye metoder og få dem taget i anvendelse hos forskningsinstitutionerne og industrien. En overgang til alternative metoder skal selvfølgelig ske på en måde, så det er videnskabeligt forsvarligt og sikkert for forbrugere og borgere. Men alligevel har mange dyreværnsorganisationer en fornemmelse af, at det ikke er alle områder, hvor udviklingen går så stærkt, som den burde, og at der findes nogle ”flaskehalse”, der bevirker, at forsøgsdyr kommer til at lide unødvendigt. Flaskehalse Temaet for årets Forsøgsdyrenes Dag er derfor at få identificeret ”flaskehalsene” og finde konstruktive løsninger, så vi bedre kan få udnyttet de store potentialer, der ligger i de alternative metoder. Endvidere vil der på Forsøgsdyrenes Dag 2013 skabes opmærksomhed omkring nogle af de metoder der er med til at formindske belastningen for forsøgsdyrene ved de eksisterende dyreforsøg, f.eks. gennem træning og miljøberigelse. Ved seminaret deltager en bred repræsentation af folk både fra folkestyret, industrien, dyreværnsforeninger og uddannelsesinstitutionerne. Det er derfor håbet, at der via seminaret bliver sat yderligere fokus på problemstillingerne vedrørende udvikling af alternativer til forsøg på dyr - og på at få dem løst. Pressemeddelelse

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

5 ting din hund ville sige, hvis den kunne tale

29-03-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde taler ikke med ord, men de kommunikerer hele tiden med os. Her får du fem vigtige budskaber fra din hund, som mange ejere overser i en travl hverdag, og som kan styrke jeres relation, hvis du lærer at lytte bedre.

Oplev golden retrievere på nært hold i weekenden

26-03-2025 11:13, af Cecilie Friis Amstrup

Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.

Dansk landshold klar til VM i spor

31-03-2025 12:03, af Cecilie Friis Amstrup

Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 skønne, hundevenlige vandreruter i Danmark

28-03-2025 07:44, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret lokker med grønne skove og lyse dage, og der er masser af vandreruter i Danmark, hvor både du og din hund kan nyde naturen sammen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?