I anledning af den internationale ”Forsøgsdyrenes Dag”, 24. april, afholder DOSO (DyreværnsOrganisationerne SamarbejdsOrganisation) og Dyrenes Beskyttelse et seminar, hvor fokus er på at få skabt alternativer til dyreforsøg. Bl.a. fødevareminister Mette Gjerskov deltager og fortæller om arbejdet for at få et nationalt center for alternativer til forsøgsdyr. Over en kvart mio. forsøgsdyr I 2011 år brugte vi i Danmark over en kvart million forsøgsdyr. Faktisk helt præcist 282.840 dyr. Det er en stigning på næsten 12.000 dyr i forhold til sidste år. Men det behøver ikke være sådan. Udviklingen af alternative metoder, der kan erstatte dyreforsøg, er godt i gang. Forskere, myndighedspersoner og dyreværnsfolk arbejder verden over på at koordinere forskningsindsatsen. Ligesom man prøver at få det til at gå hurtigere med at få godkendt de nye metoder og få dem taget i anvendelse hos forskningsinstitutionerne og industrien. En overgang til alternative metoder skal selvfølgelig ske på en måde, så det er videnskabeligt forsvarligt og sikkert for forbrugere og borgere. Men alligevel har mange dyreværnsorganisationer en fornemmelse af, at det ikke er alle områder, hvor udviklingen går så stærkt, som den burde, og at der findes nogle ”flaskehalse”, der bevirker, at forsøgsdyr kommer til at lide unødvendigt. Flaskehalse Temaet for årets Forsøgsdyrenes Dag er derfor at få identificeret ”flaskehalsene” og finde konstruktive løsninger, så vi bedre kan få udnyttet de store potentialer, der ligger i de alternative metoder. Endvidere vil der på Forsøgsdyrenes Dag 2013 skabes opmærksomhed omkring nogle af de metoder der er med til at formindske belastningen for forsøgsdyrene ved de eksisterende dyreforsøg, f.eks. gennem træning og miljøberigelse. Ved seminaret deltager en bred repræsentation af folk både fra folkestyret, industrien, dyreværnsforeninger og uddannelsesinstitutionerne. Det er derfor håbet, at der via seminaret bliver sat yderligere fokus på problemstillingerne vedrørende udvikling af alternativer til forsøg på dyr - og på at få dem løst. Pressemeddelelse
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
I forbindelse med vores sorgtema i det nummer af Magasinet HUNDEN, der udkommer i morgen, modtog vi denne beretning fra Hanne Bindslev Gregersen om at sige farvel til sin hund. Artiklen kom ikke med i bladet, men I skal ikke snydes for den. Derfor kommer den her på hunden.dk
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Med et imponerende samarbejde og masser af træning har beaglen Storm og hans fører Leif Scheel opnået bemærkelsesværdige resultater inden for schweissprøver og sporchampionater. Historien om deres rejse er en fortælling om dedikation, tab og et unikt bånd mellem hund og menneske.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet