Den nye stjerne er fundet

24-06-2011 09:01, af Tine Luther
Det Ny Teater har nu annonceret, hvilken hund der har fået rollen som ”Sandie” i stykket ”Annie”, der spilles til efteråret.
Copyright Ridehesten.com
Den gyldne hund Lina tog alles hjerter med storm, da hun mødte op til audition til stykket ”Annie” på Det Ny Teater. (Foto: Dr.dk)

Musicalen ”Annie” har premiere til september på Det Ny Teater. Masser af ejere mødte op med deres hunde i håb om at få rollen. Hunden, der løb med rollen, blev Lina, der skal lære sine nye kollegaer rigtig godt at kende sommeren over. Instruktør Daniel Bohr udtalte om Lina, at den udviste kærlighed og tryghed på scenen. Samtidig lystrede og reagerede den meget hurtigt på dens medskuespillere allerede efter kun få prøver. Turen på den store scene på Det Ny Teater var heller ikke noget problem for den charmerende hund, der tager de fleste ting med en glad og afslappet holdning. Når Lina har brug for en pause, tager kusinen Ascha over – begge hunde er ejet af Elin Bjartmarz. Vanvittig audition Daniel Bohr udtaler til Aftenshowet, at han godt ved, det lyder lidt vanvittigt, at de ligefrem har lavet en hundeaudition, men understreger at rollen som hunden ”Sandie” er meget vigtig i stykket. Han forklarer, at hunden skal have en varm og tiltrækkende effekt på publikum, samtidig med at den skal være lydig og ikke bange for at stå på en stor scene. Vigtigst af alt skal hunden også kunne stå på scenen, mens hovedrollen Annie synger – uden at hunden selv synger med. Se klip fra auditionen via linket til højre. Kilde: Aftenshowet, DR

Links

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt