Der følger et hav af beslutninger med, når man har truffet valget om at anskaffe sig en hund. Hvilket foder er bedst for dyret, hvem skal stå for de daglige gåture, og hvem skal tørre op efter hvalpen, når den uheldigvis besørger på trægulvet? Navngivningen af kæledyret er også et led i denne lange beslutningsproces. Navnet skal helst være et, man ikke bliver træt af, det skal være nemt at huske og klart at udtale, for hunden skal kunne lystre på sit eget navn. Og så er der navne, man helst skal undgå. Sammen med Ekstra Bladet har Agria Dyreforsikring fundet tal frem fra skades-statistikken, der viser, hvilke hundenavne der koster mest, når de kommer til skade eller bliver syge. Hvis der står Asti på hundetegnet, kan man derfor godt forberede sig på en dyr dyrlægeregning. Statistisk set er dette hundenavn nemlig det mest uheldige – og dyreste – når det gælder sygdom og skader. I gennemsnit har hunde med netop dette navn kostet hele 14.000 kroner. Det er hele 15 % mere end navnet Huxi, der ligger nummer fem på listen over uheldige hundenavne. – Det skal selvfølgelig tages med et gran salt, men der er altså en statistisk forskel, siger Sonja Karaoglan, der er administrerende direktør i Agria Dyreforsikring til Ekstra Bladet. Samtidig tilføjer hun, at gennemsnitsomkostningen for hunde, der har været syge eller er kommet til skade i samme periode er blot 3.550 kroner. De uheldige helte Listen over de mest uheldige hundenavne: 1. Asti 2. Emil 3. Odin 4. Shiva 5. Huxi Kilde: Ekstrabladet.dk
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.
Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.
Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.
Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hver måned modtager HUNDEN rigtig mange fantastiske billeder fra glade hundejere i hele Danmark, hvorefter der uddeles en præmie til de tre bedste billeder.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is
Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet