Dårlige oplevelser påvirker hundens søvn

11-02-2022 08:00, af Astrid Gerd Holtet

De fleste har nok oplevet at have en dårlig dag med stress eller bekymringer. Sådan nogle dage, man glæder sig til er overstået. Men når man endelig får mulighed for at sove, så er søvnen dårlig og urolig. Ny forskning tyder på, at din hund måske kan opleve det samme!    

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Det har længe været kendt, at stress kan påvirke menneskers søvnmønster, og omvendt så kan dårlig søvn være direkte årsag til stress. Ny forskning fra en europæisk forskergrupper peger på, at noget lignende måske gør sig glædende for vores hunde.

Forskerne kiggede på to grupper af hunde. Den ene gruppe blev udsat for oplevelser, der burde være følelsesmæssigt positive for dem, blandt andet leg, menneskelig kontakt og en gåtur. Den anden gruppe oplevede noget moderat stressende, som at blive efterladt alene i et par minutter. Ved efterfølgende at måle hjerneaktiviteten hos begge grupper af hunde, imens de sov, kunne forskerne sammenligne deres søvnmønstre.

De hunde, der havde været udsat for en moderat stressende oplevelse faldt hurtigere i søvn end den anden gruppe, men sov til gengæld ikke så dybt og brugte mere tid i den såkaldte REM søvn. Hos mennesker er let søvn forbundet med oplevelsen af ”at sove dårligt”.  

Ud over at søvn giver kroppen mulighed for at restituerer, så hjælper søvnen også til at lagre minder og fremmer dermed indlæringen af nye ting. Det glæder både for mennesker og hunde, viser forskningen, og derfor er en god nats søvn vigtig for begge parter.

Skal du sikre den gode nattesøvn hos din hund, tyder forskergruppens resultater altså på, at du skal have fokus på at mindske den stress, hunden oplever i timerne op til. Mindre stress giver bedre og dybere søvn.

/Astrid Gerd Holtet, dyrlæge

 

Kilder:

Marc Bekoff. When Dogs Have a Bad Day, EEGs Show Their Sleep Suffers Negative experiences predict dogs' spending less time in deep sleep. Psychology Today, (26.10.2017)

Bob Yirka. Like humans, dogs found to have fitful sleep after negative experiences. Phys.org (25.10.2017)

Anna Kis et al. Sleep macrostructure is modulated by positive and negative social experience in adult pet dogs, Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences (2017)
 

Læs også

Når børn plager om kæledyr

07-08-2024 14:25, af Anne Cecilie Sohl

For mange børn står et kæledyr øverst på ønskesedlen. De græder sig i søvn og plager efter alt fra en hamster til hund eller hest. Det, at vokse op i en familie med dyr, kan være en berigende oplevelse for børn, som lærer at omgås andre levende væsener med respekt, omsorg og ansvarlighed, men som forældre skal man have samme store ønske om et nyt familiemedlem, for klichéen holder skam endnu: Kæledyr er stadig den voksnes ansvar.

Hvad drømmer hunde om

20-09-2022 09:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nogle gange ser det nuttet ud, andre gange bliver man nærmest helt forskrækket, når ens hund spræller i søvne. Men hvad drømmer hunde egentlig om

Forstyrret nattesøvn?

11-03-2022 13:27, af Astrid Gerd Holtet

At dele seng med en hund, kan være mindre forstyrrende og mere tryghedsskabende, end at dele seng med et andet menneske – det viser et nyt studie fra USA

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet