Danskerne elsker hunde - over 6.000 kan ses i den kommende weekend

22-04-2015 11:38, af Tine Luther
Interessen for at komme på hundeudstilling er stigende. Over 6.000 hunde sørger for, at deres medbragte familier og alle tilskuerene får en chance for at "gå i hundene", når Dansk Kennel Klub afholder international udstilling og Dog Dancing-konkurrencer i Roskilde den kommende weekend, den 25.-26. april 2015.
Copyright Ridehesten.com
Den lille franske bulldog er populær og stiller med over 70 eksemplarer begge dage. (Arkivfoto: hunden.dk/Jørgen Bak Rasmussen)

Vi danskere elsker vores hunde, og vi synes også, at det er sjovt at se på andres hunde. Alle kender en labrador og en schæferhund, men der findes over 250 racer i Danmark, og i den kommende weekend kan man se rigtig mange af dem i Roskilde. De mange og de sjældne Mest talstærkt møder labrador retriever, Danmarks mest udbredte race, samt den lille, populære franske bulldog. Men hvad med en russkaya tsvetnaya bolonka - en lille selskabshund af en type, som mange danskere i disse år vælger som deres firbende familiemedlem? Mange vælger coton de tulear også kendt som bomuldshund, men med bolonkaen er her nu en ny variant, som man kan forelske sig i. Eller hvad med en borzoi, den russiske tzars elegante mynde, som blev brugt til ulvejagt? Danser med hunde Søndag formiddag med første start kl. 8.30 i Store Ring kan man nyde de imponerende præstationer, når Dog Dancerne viser lydighedsprogrammer til musik. Ligesom skøjteløberne er der både programmer, hvor der skal vises nogle helt bestemte øvelser og freestyle, hvor fantasien får endnu mere frit løb, og der kan ses imponerende fortællinger. Danmark har flere internationale topekvipager - bl.a. en regerende verdensmester, så der er noget at se på. Et hundedyrskue Man kan sammenligne en hundeudstilling med et dyrskue - en konkurrence, hvor hundene først bedømmes i forhold til ”det ideelle eksemplar af racen”, set både i forhold til udseende og temperament. Bagefter konkurrerer alle de bedste hunde indbyrdes om at blive Best in Show (BIS). Bedømmelserne giver opdrætteren en vigtig viden om, hvorvidt han/hun er på rette spor med sit opdræt. Konkurrencebedømmelserne giver mange hundeejere "blod på tanden", for det er fascinerende at stå med den bedste hund i sin race for slet ikke at tale om æren ved at have en BIS-vinder. Det er ikke helt nemt med over 6.000 konkurrenter. Planer om at købe hund? Har man ikke hund endnu, men går med en hundeejer gemt i maven, er en international udstilling det perfekte forum. Man kan godt nok ikke købe hunde på en udstilling, men det er en optimal mulighed for at snuse lidt til de forskellige racer og få sig en snak med menneskene bag hundene. PRAKTISKE OPLYSNINGER Udstillingens adresse: Roskilde Dyrskueplads, Darupvej, 4000 Roskilde. Udstillingen foregår udendørs. Indgangen åbner kl. 7.45, og bedømmelserne starter ca. kl. 9.00 begge dage. Voksne: kr. 60,- pr. dag. Børn: 6-12 år: kr. 10,- pr. dag. Børn under 6 år: gratis Familiebillet: kr. 120,- (gælder for 2 voksne + op til 3 børn) Entré for gæstehund: kr. 30,- Husk vaccinationsattest. Hvalpe under 3 måneder må ikke medbringes.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?