Vi danskere elsker vores hunde, og vi synes også, at det er sjovt at se på andres hunde. Alle kender en labrador og en schæferhund, men der findes over 250 racer i Danmark, og i den kommende weekend kan man se rigtig mange af dem i Roskilde. De mange og de sjældne Mest talstærkt møder labrador retriever, Danmarks mest udbredte race, samt den lille, populære franske bulldog. Men hvad med en russkaya tsvetnaya bolonka - en lille selskabshund af en type, som mange danskere i disse år vælger som deres firbende familiemedlem? Mange vælger coton de tulear også kendt som bomuldshund, men med bolonkaen er her nu en ny variant, som man kan forelske sig i. Eller hvad med en borzoi, den russiske tzars elegante mynde, som blev brugt til ulvejagt? Danser med hunde Søndag formiddag med første start kl. 8.30 i Store Ring kan man nyde de imponerende præstationer, når Dog Dancerne viser lydighedsprogrammer til musik. Ligesom skøjteløberne er der både programmer, hvor der skal vises nogle helt bestemte øvelser og freestyle, hvor fantasien får endnu mere frit løb, og der kan ses imponerende fortællinger. Danmark har flere internationale topekvipager - bl.a. en regerende verdensmester, så der er noget at se på. Et hundedyrskue Man kan sammenligne en hundeudstilling med et dyrskue - en konkurrence, hvor hundene først bedømmes i forhold til ”det ideelle eksemplar af racen”, set både i forhold til udseende og temperament. Bagefter konkurrerer alle de bedste hunde indbyrdes om at blive Best in Show (BIS). Bedømmelserne giver opdrætteren en vigtig viden om, hvorvidt han/hun er på rette spor med sit opdræt. Konkurrencebedømmelserne giver mange hundeejere "blod på tanden", for det er fascinerende at stå med den bedste hund i sin race for slet ikke at tale om æren ved at have en BIS-vinder. Det er ikke helt nemt med over 6.000 konkurrenter. Planer om at købe hund? Har man ikke hund endnu, men går med en hundeejer gemt i maven, er en international udstilling det perfekte forum. Man kan godt nok ikke købe hunde på en udstilling, men det er en optimal mulighed for at snuse lidt til de forskellige racer og få sig en snak med menneskene bag hundene. PRAKTISKE OPLYSNINGER Udstillingens adresse: Roskilde Dyrskueplads, Darupvej, 4000 Roskilde. Udstillingen foregår udendørs. Indgangen åbner kl. 7.45, og bedømmelserne starter ca. kl. 9.00 begge dage. Voksne: kr. 60,- pr. dag. Børn: 6-12 år: kr. 10,- pr. dag. Børn under 6 år: gratis Familiebillet: kr. 120,- (gælder for 2 voksne + op til 3 børn) Entré for gæstehund: kr. 30,- Husk vaccinationsattest. Hvalpe under 3 måneder må ikke medbringes.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?