Hallerne i Nykøbing F byder på langt bedre faciliteter, for her kan alle ringe være indendørs, og der er rigeligt med P-pladser tæt ved hallerne. I Næstved hober problemerne sig op lige netop i denne periode, idet der bygges en ny hal på de grønne områder, som vi tidligere har brugt til udendørs ringe tæt på de nuværende haller. Kreds 10 havde selvfølgelig sat næsen op efter, at byggeriet ville stå færdigt inden påsken 2015, men starten blev udskudt og færdiggørelsen forventes først medio 2015, hvilket ville betyde, at der kun ville være plads til 8 ringen indendørs. Da vi i alt skulle bruge 11 ringe, ville vi blive nødt til at placere de sidste 3 ringe i en hal ca. 1 km væk. Desuden bliver en del af P-pladserne i øjeblikket brugt til skurvogne og oplagring af byggematerialer i forbindelse med byggeriet. Midt i september stod det klart, at Næstved byggeriet ikke kunne nå at blive færdigt til påsken 2015. Heldigvis kunne Guldborgsund Kommune med så kort varsel tilbyde DKK Kreds 10, den nationale udstilling kunne afholdes i Nykøbing Falster hallerne.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet