Dansk fotograf vinder i verdens største hundefotokonkurrence

12-02-2015 13:57, af Tine Luther
For første gang nogensinde har en dansker placeret sig blandt de tre bedste i verdens største hundefotokonkurrence, den engelske kennelklubs Dog Photographer of the Year. Fotograf Karsten Bidstrup har vundet 3-pladsen i kategorien "Dogs at Work".
Copyright Ridehesten.com
Fotograf Karsten Bidstrup fangede dette unikke billede af en flok huskier, der slider sig over tundraen i det iskolde Lapland under Fjällrävens 300 km lange, rå og udfordrende Polar-hundeslædeløb.

I konkurrence med 13.000 andre indsendte billeder slap fotograf Karsten Bidstrups action-foto af hårdtarbejdende slædehunde fra Lapland igennem nåleøjet i den velrenommerede fotokonkurrence Dog Photographer of the Year. For 10. år i træk har et panel af engelske topfotografer, repræsentanter for den engelske kennelklub og elektronikgiganten Samsung udvalgt verdens bedste hundefotos i syv forskellige kategorier: Portrait, Puppies, Man´s Best Friend, Assistance Dogs and Dog Charities, I love Dogs Because, Dogs at Play og Dogs at Work. Første dansker nogensinde Karsten Bidstrup er den første danske fotograf, der har formået at få udtaget et billede i den prestigefulde fotokonkurrence. Men ud over 3. pladsen i kategorien Dogs at Work klarede Karsten Bidstrups fire andre indsendte billeder sig fantastisk igennem den hårde udvælgelsesproces og karakteriseres af panelet som "runner-ups" til de vindende billeder. "Jeg skød en lang serie billeder af de hårdtarbejdende slædehunde på vej over isen. Til konkurrencen var jeg ikke i tvivl om, at det var netop billedet af hundene, som opdager mig liggende fladt på maven i sneen med kameraet, jeg skulle indsende. Jeg kan rigtig godt lide den øjenkontakt, vi havde i bare et splitsekund," fortæller Karsten Bidstrup. Vinderbilledet på udstilling Ud over æren og titlen Dog Photographer of the Year har Karsten Bidstrup vundet et Samsung-kamera samt fornøjelsen af at få sit vinderbillede fremvist på det prominente Kennel Club Art Gallery, der er beliggende i Clarges Street, Piccadilly, London i perioden 12. februar til 27. marts 2015. Alle vinderbillederne bliver desuden vist på The Kennel Clubs hjemmeside fra i dag, den 12. februar 2015. Se mere via linket under billedet til højre. Prisuddelingen foregår på verdens største hundeudstilling, CRUFTS, lørdag den 7. marts kl. 10 på Samsungs stand - ligesom alle vinderbillederne vil blive fremvist på store fladskærme overalt på hundeudstillingen i løbet af weekenden.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.