I konkurrence med 13.000 andre indsendte billeder slap fotograf Karsten Bidstrups action-foto af hårdtarbejdende slædehunde fra Lapland igennem nåleøjet i den velrenommerede fotokonkurrence Dog Photographer of the Year. For 10. år i træk har et panel af engelske topfotografer, repræsentanter for den engelske kennelklub og elektronikgiganten Samsung udvalgt verdens bedste hundefotos i syv forskellige kategorier: Portrait, Puppies, Man´s Best Friend, Assistance Dogs and Dog Charities, I love Dogs Because, Dogs at Play og Dogs at Work. Første dansker nogensinde Karsten Bidstrup er den første danske fotograf, der har formået at få udtaget et billede i den prestigefulde fotokonkurrence. Men ud over 3. pladsen i kategorien Dogs at Work klarede Karsten Bidstrups fire andre indsendte billeder sig fantastisk igennem den hårde udvælgelsesproces og karakteriseres af panelet som "runner-ups" til de vindende billeder. "Jeg skød en lang serie billeder af de hårdtarbejdende slædehunde på vej over isen. Til konkurrencen var jeg ikke i tvivl om, at det var netop billedet af hundene, som opdager mig liggende fladt på maven i sneen med kameraet, jeg skulle indsende. Jeg kan rigtig godt lide den øjenkontakt, vi havde i bare et splitsekund," fortæller Karsten Bidstrup. Vinderbilledet på udstilling Ud over æren og titlen Dog Photographer of the Year har Karsten Bidstrup vundet et Samsung-kamera samt fornøjelsen af at få sit vinderbillede fremvist på det prominente Kennel Club Art Gallery, der er beliggende i Clarges Street, Piccadilly, London i perioden 12. februar til 27. marts 2015. Alle vinderbillederne bliver desuden vist på The Kennel Clubs hjemmeside fra i dag, den 12. februar 2015. Se mere via linket under billedet til højre. Prisuddelingen foregår på verdens største hundeudstilling, CRUFTS, lørdag den 7. marts kl. 10 på Samsungs stand - ligesom alle vinderbillederne vil blive fremvist på store fladskærme overalt på hundeudstillingen i løbet af weekenden.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse