BLOG: Bornholm, Bornholm, Bornholm! Du, min dejlige ferieø

26-08-2021 08:27, af Mona Lindhardt

I foråret lagde jeg vanen tro planer for den kommende sommerferie, med campingvogn og hundeaktiviteter. Jeg har i mange år valgt at afvikle mine ferier i Danmark, primært fordi det bare er så meget nemmere, når mine hunde er mine rejsekammerater. Desuden har Covid 19 begrænset min udlængsel betragteligt

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Da coronarestriktionerne medførte ændret setup eller decideret aflysning af de planer/aktiviteter jeg havde lagt/tilmeldt mig, måtte der tænkes alternativt. FerieDanmark meldte alt udsolgt – i hvert fald inden for mit feriebudget – og væk fra min matrikel ville jeg, blot en uge....

Ved et utroligt heldigt sammenfald af tilfældigheder lykkedes det mig at booke en hundevenlig ferielejlighed på Bornholm i uge 27 og samtidig få mulighed for at deltage i to rally lydighedsprøver ved DKK kreds 8, begge med mulighed for at samle points nok til kvalifikation til DM 2021.

Køreturen til Ystad færgehavn er lang og da vejrguderne var i deres hede lune, kørte vi hjemmefra i god tid og meget tidligt med tre hunde og deres “oppakning” samt stævnetelt, stole og bagage pakket i bilen. Cooler, kølemåtter og køledækner til hundene er uundværlige til sådan en lang tur og vi holdt hyppige rast på hele turen. Jeg havde fyldt nogle Kong med leverpostej, frosset dem og gav dem til hundene - nedkøling og beskæftigelse, ganske smart.

Hunde er velkomne på Bornholmerfærgen, der er simpelthen særlige hundeområder - og der var godt nok mange firbenede med på overfarten, langt de fleste stille og afslappede, men også et par stykker, der stressede højlydt. Mine hunde bliver i bilen under overfarten, jeg har simpelthen besluttet at det er der, de har det bedst. Frisk luft via cooler, krog i bagsmækken, så denne kan stå på klem og vinduerne rullet lidt ned, ja så var hundene betydeligt mere friske end os tobenede, da vi checkede ind i Sandkås.

Bornholm er simpelthen fantastisk, vejret prægtigt, ferielejligheden lille, men med den mest betagende udsigt, skønne udendørsarealer og 5 minutters gang til en lækker lille lagune med strandbar. Vi travede mange ture i den anderledes og barske natur, på de hvideste sandstrande, omkring store klippeformationer og i de kølige skove. Vi fik de største is, de bedste fisk, de møreste bøffer og den koldeste rosevin, hundene fik badet i Østersøens klare vand og blev trakteret med hver deres skål med frisk vand, når vi spiste ude. Ugen simpelthen fløj afsted, vi var sammen 24-7 og det var ren kvalitetstid.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Jeg vil på det varmeste anbefale Bornholm som hundeferiedestination, selvom vi ankom i højsæsonen var her rigeligt plads til alle - også i coronakøerne ved de mange seværdigheder, restauranter, cafeer og ishuse.

Ved rejse til Bornholm gennem Sverige med hund skal følgende være i orden:

Hunden skal være ID-mærket (chip eller tatovering), have EU-selskabsdyrspas, være rabiesvaccineret og registreres hos det svenske toldvæsen.

Resten af ferien tager vi en dag ad gangen, mætte af indtryk og øluft.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

BLOG: En tur i skoven

23-03-2021 12:03, af Mona Lindhardt

Hvad der skulle have været en dejlig skovtur, blev spoleret af mødet med et ungt par og deres tunge hanhund

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fra panik til lettelse ved DM i schweissspor

16-09-2025 07:00, af Redaktionen
Jagt|

Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.

Fællesudstilling samler de danske nationalracer i Strøby

17-09-2025 07:00, af Redaktionen

En festlig dag venter, når alle seks danske nationalracer mødes til årets store fællesudstilling.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt